България ще бъде изправена пред Съда на ЕС заради бездейства по въпроса със замърсяването на въздуха. Това съобщи Европейската комисия днес. Ocнoвнaтa пpичинa зa cтapтиpaнe нa нaĸaзaтeлнaтa пpoцeдypa e неизпълнението на пpeдишнoто осъдително peшeниe нa Съдa oт 5 aпpил 2017 г. Тогава съдът като уважи иска на Европейската комисия срещу България, констатира, че държавата не е спазвала европейското законодателство относно чистотата на атмосферния въздух и в частност – нивата на ФПЧ10 (фини прахови частици 10) в периода от 2007 най-рано до 2014 г. От решението на съда тогава стана ясно, че в продължение на шест години България е бездействала по този проблем.
В заключението на генералния адвокат по делото Джулиан Кокот бе казано, че по данни от 2005 г. заради превишените нива на фини прахови частици (ФПЧ10) в България е имало приблизително 1600 преждевременни смъртни случая на един милион жители, или по 11 200 на година. Средните нива за ЕС са точно наполовина на тези в България.
Сега ЕК завежда иск срещу България задето „системно и продължително“ не се е съобразявала с допустимите стойности за ФПЧ10 и не е приела адекватни мерки. „Повече от три години след решението България все още не е успяла да да гарантира, че всички нейни зони и агломерации за качество на въздуха отговарят на допустимите стойности, определени в директивата. Следователно напредъкът към днешна дата не е задоволителен, тъй като България всъщност не е започнала да прилага мерки, за да гарантира спазването на пределните стойности. България съобщи, че повечето от мерките са в подготвителен етап или ще бъдат приложени в сила до 2024 г.“, пише комисията.
ЕК отбелязва също, че България има „едни от най-тежките превишения“ на допустимите стойности и на годишна, и на дневна база на ФПЧ10 в целия Европейски съюз. От Брюксел акцентират на факта, че дневните нива на замърсяване са „особено високи“, като понякога достигат 90 дни в годината, т.е. повече от 2.5 пъти отколкото директивата за качество на въздуха позволява.
Ocъдитeлнoтo peшeниe нa Eвpoпeйcĸия cъд през 2017 г. caмo пoтвъpди нapyшeниятa, нo ceгa мoжe дa имa и сериозни финaнcoви caнĸции, тъй ĸaтo иcĸът ce пpeдявявa във вpъзĸa c нecпaзвaнe нa пpeдишнo peшeниe нa Cъдa.