След премеждията на проектите „Кирилов“ (по името на бившия правосъден министър) и куп унищожителни негативни становища, включително от Венецианската комисия, управляващите се впуснаха в нов рейд законодателни инициативи за независимия прокурор, който ще разследва Главния.
Проектът се именува проект за допълнение на НПК, с който се изменя и Законът за съдебната власт. Вносители са Красимир Ципов, Десислава Атанасова и присъдружни от ГЕРБ.
Да напомним – проблемът с гарантирането на независимо и ефетивно разследване срещу обвинител №1 у нас е от десетилетия, особено избуя след решението на Евросъда в Страсбург по делото „Колеви срещу България“ отпреди повече от 10 години. И си стои, нерешен.
Отхвърлените проекти на Кирилов за последно предвиждаха това да е обвинител, шеф на Инспектората на ВКП, който да се избира от контролираната от Главния Прокурорска колегия на ВСС. Пътьом минахме и през тълкувателно решение на Конституционния съд, че главният прокурор у нас не може да стопира и влияе на разследвания срещу себе си, инак България няма да е правова държава. Общо взето, все в сферата на заклинанията.
Така днес се ражда нова инициатива на управляващите, която, според тях, ще удовлетвори всички международни изисквания, без да се налагат конституционни промени у нас.
Каква е тя?
От предлаганите промени в НПК заслужават отбелязване само, че прокурорът по разследването срещу главния прокурор няма да се подчинява на указанията на по-горестоящи или на самия обвинител №1. Забележително е също, че делата срещу главния прокурор стават подсъдни на специализираните съдилища, едва накрая – на ВКС.
В НПК се записва също, че в срок до един месец от влизането в сила на този закон се правят предложения за прокурор по разследването на главния прокурор. В срок от три месеца ВСС провежда процедурата по избор.
Най-важните промени са в ЗСВ. А именно:
- Пленумът на ВСС избира прокурор по разследването срещу главния прокурор с обикновено мнозинство (сиреч 13 „за“ измежду 25-мата във ВСС)
- Този прокурор е част от ПРБ. Той участва по дела от компетентността му пред Специализирания съд, Апелативния специализиран съд и ВКС. Не се подчинява на указанията на по-горните прокурори.
- За прокурор по разследването срещу главния прокурор се назначава прокурор със стаж най-малко 12 години, с придобит статут на несменяемост, с високи професионални и нравствени качества, с положителна комплексна оценка „много добра“ от последното атестиране, на когото през последните 5 г.не е е налагано дисциплинарно наказание.
- Предложения могат да правят не по-малко от шестима от членовете на Прокурорската колегия .
- Прокурорът по разследването срещу главния проурор или негов заместник се избират за срок от 7 години, без право на повторно избиране.
- При изтичане на мандата му или предсрочно прекратяване този прокурор се възстановява на заеманата преди избора или на с една степен по-висока длъжност от Прокурорската колегия на ВСС.
Просто нямам думи за тази нова инициатива на законодателите – гении от ГЕРБ. Накратко, тя може да се окачестви с българската поговорка: преоблякъл се Илия – пак в тия.