Адвокатите ще се регистрират в Единния портал за електронно правосъдие до края на юни 2022 година
Пакетът от промени в процесуалните закони – ГПК и НПК, които трябва да осигурят старта на електронното правосъдие, влезе в деловодството на парламента. Вносител е Министерският съвет.
Най-общо измененията уреждат връчването на призовки и съобщения на електронен адрес, извършването на процесуални действия и упражняването на процесуални права в електронна форма, изготвянето на съдебни актове в електронна форма. Запомни се предложението за намаляване с 15 % на държавната такса при внасяне на искове онлайн.
Макар да получи принципно одобрение, проектът бе подложен и на критики в становища на Обединението на свободните адвокати, на Съюза на съдиите, на Висшия съдебен съвет.
Сред оспорваните идеи бяха включително новите правила за връчване на електронни адреси в Единния портал за електронно правосъдие (ЕПЕП) и други.
В крайна сметка проектът на Министерския съвет в последния му вариант има няколко отлагателни разпоредби.
Функционирането на ЕПЕП, който трябваше да тръгне от 1 януари догодина, се отлага за 1 юли 2021 г., а реалният старт на правосъдието онлайн е насрочен за след 30 юни догодина.
Едва 12 месеца след това – то ест към 1 юли 2022 г. ще влязат в сила и изисванията за адвокатите. А именно, че „адвокатът или адвокатът от Европейския съюз е длъжен да се регистрира и да поддържа профил в Единния портал за електронно правосъдие по чл. 360в от Закона за съдебната власт и в информационна система за сигурно електронно връчване по чл. 20, т. 1, буква „а“ от Закона за електронното управление“. Оттогава ще важат и нормите в ГПК за връчването на адвокат чрез единния портал за електронно правосъдие или „на всяко място, където той се намира по служба извън неговата кантора“, правото му да заяви в ЕПЕП, че отсъства и не приема съобщения (максимум за 45 дни) и др.