Промените в Наказателно-процесуалния кодекс, а чрез него и в Закона за съдебната власт, уреждащи подбора и функциите на европейските делегирани прокурори, са обнародвани в днешния брой на „Държавен вестник“.
На 20 ноември парламентът окончателно гласува измененията.
Както е известно, европейските делегирани прокурори работят на терен, в съответната държава, по делата за ощетяване на бюджета на ЕС. Те трябва да са минимум двама от съответната държава-членка, приела Регламента, публичните заявки от България са за минимум трима, но броят им не бе законодателно уреден.
Със заоновите промени у нас бе записано, че европейките делегирани прокурори, при работата им по европейските дела, няма да се подчиняват на по-горестоящи обвинители и на главния прокурор. Не бе прието обаче изрично да се предвиди, че те ще се занимават само с такива дела.
Подборът ще се извършва от Прокурорската колегия на ВСС, която чрез министъра на правосъдието ще уведомява европейския главен прокурор за номинациите. Назначава ги обаче Лаура Кьовеши. Отхвърлени бяха предложенията на опозицията подборът да е от Пленума на ВСС и то с квалифицирано мнозинство от поне 17 „за“. Както и идеите за ценз за кандидатите – минимум 8 г. стаж и изричен запис, че освен български прокурори те могат да са също съдии и следователи. Мнозинството обаче увери, че ще е именно така.