Търговците на едро да бъдат зачертани от задължените субекти по Закона срещу изпирането на пари. Това предлагат Красимир Ципов, Пламен Нунев, Маноил Манев и Александър Иванов.
Законът изброява 39 групи задължени субекти, сред които БНБ и търговските банки, кредитните институции, одиторите, обменните бюра, застрахователите, нотариусите, частните съдебни изпълнители, извършващите определени правни услуги, инвестиционните посредници, търговците на оръжие и петрол и др. Изискванията към тях са да извършват комплексна проверка на клиентите, да събират и разкриват информация за съмнителни операции и сделки, както и да взаимодействат с финансовото разузнаване в ДАНС.
В списъка, под т. 19 са търговците на едро.
В случая не се прави разграничение според вида и стойността на стоката, което поставя българските търговци в по-неблагоприятно положение спрямо европейските им колеги, заявяват депутатите от ГЕРБ. Освен това евродирективата срещу изпирането на пари от 2015 г. не включва изрично търговците на едро, а поставя изискването за „други лица, търгуващи със стоки, когато извършваните или получаваните плащания в брой са в рацмер на 10 000 евро или повече“, се сочи в мотивите към проекта.
В същото време Законът за ограничаванията на плащанията в брой, тези суми в България са ограничени до 10 000 лева, равняващи се на 5 112,92 евро по фиксирания обменен курс на БНБ, то ест няма как в случая да е налице изискването на евродирективата.
Затова четиримата от управляващите предлагат търговците на едро да отпаднат от Закона срещу изпирането на пари.