Пленумът на ВСС изцяло подкрепи предложението на Съдийската колегия за възстановяването на работата с Единната информационна система на съдилищата. Това е 25-аверсия на системата, вметна Гергана Мутафова.
Във вторник Съдийската колегия предложи поетапно регионално възстановяване на ЕИСС в съдилищата (с тази система ще работят общо 153, като 41 от тях не спряха въвеждането на дела в нея).
Oт 1 янyapи paбoтaтa c EИCC ce възcтaнoвявa зa aпeлaтивeн paйoн – Beлиĸo Tъpнoвo и cиcтeмaтa нa вoeннитe cъдилищa.
Oт 1 мapт – в Бypгacĸия и Bapнeнcĸия aпeлaтивни paйoни плюc cпeциaлизиpaнитe cъдилищa.
Oт 1 aпpил – в Πлoвдивcĸия aпeлaтивeн paйoн, a oт 1 мaй – в Coфийcĸия, в ĸoйтo влизaт CPC и CГC.
Oт 1 юни cиcтeмaтa зapaбoтвa във BKC.
Предоставя се възможност на всички съдилища, които желаят да започнат раота с ЕИСС преди определения за тях график.
Преди рестарта ще се изготви и проведе по график задължително обучение на магистрати и съдебни служители. Днес имаше колебания на кого трябва да се възложи точно това, но от Съдийската колегия напомниха, че изпълнителят на поректа за ЕИСС „Информационно обслужване“ са изразили готовност за това.
Атанаска Дишева, на свой ред, обяви, че оттук нататък, според нея Пленумът няма правомощия да решава стъпките по ЕИСС, включително спиране, отсрочване и т.н. и думата е само на Съдийскатта колегия. Дишева се позова на принципа в административното право, че съответният орган има само онова правомощие, което изрично му е предостовено по закон и то не може да бъде разширявано на принципа на гражданското право – всичко, което не е забранено. Пленумът има само правомощие да одобрява информационните системи, обратната практика не съответства на закона.