Наблюдаващият прокурор е категоричен, че няма достатъчно данни, въз основа на които да се направи основателно предположение за извършено престъпление, оповести спецпрокуратурата. Разследване няма да има.
Снети са обяснения от Бойко Борисов, Владислав Горанов, Мария Филипова, Весела Стоилова, Биляна Гълъбова, Сотир Цацаров и Иван Гешев. Изискани са множество документи и информация от различни учреждения и институции. За установяване на действителното съдържание на аудиозаписа е назначена техническа експертна справка, която установява идентичност между съдържанието на записа и възпроизведения разговор в сигнала.
От съобщението се разбира, че прокуратурата не е потвърдила нищо от твърденията на мъжа с гласа Бойко Борисов. Поръчаните от сайта „Биволъ“ и евродепутата Елена Йончева експертизи установиха, че записите не са манипулирани, а гласът най-вероятно е на премиера.
Ето и анализът на прокуратурата:
„Не се установява да е провеждан визираният в сигналите разговор между министър-председателя Бойко Борисов и премиерите на Бавария, Полша и Унгария в присъствие на Владислав Горанов, Сотир Цацаров и Иван Гешев.Анализът на материалите по преписката сочат следното:
Във връзка с твърдяната намеса на министър-председателя на РБ Бойко Борисов в дейността на АДФИ и КФН по отношение на дружеството „Еврохолд България” АД и неправомерни действия от страна на тези органи спрямо дружеството, не са установени данни за упражнено влияние или въздействие върху представител на посочените две институции.
В противоречие със заявеното в записа и в сигнала, се констатира, че АДФИ не е извършвала финансова инспекция на „Еврохолд България“ АД за периода от 2018 г. до м. август 2020 г.
През м. април 2019 г. от КФН е извършена проверка на „Еврохолд България” АД за спазването на ЗППЦК, ЗКФН и другите нормативни актове по прилагането им. Проверката е била насочена към анализиране на финансовото състояние на дружеството във връзка с изразено намерение на същото да придобие активите на „ЧЕЗ Разпределение България” АД и „ЧЕЗ Електро България“ АД. Предметът на сделката налагал да се установи дали „Еврохолд България” АД има необходимия финансов ресурс не само да заплати цената по сделката, но и да поддържа адекватна инфраструктура в електроснабдителния сектор в Република България.
Не е установено каквото и да било въздействие от страна на министър – председателя Бойко Борисов във връзка с наказателното производство срещу Александър Манолев. Събраните данни сочат, че наблюдаващите прокурори са изпълнявали задълженията си по НПК и са вземали решения съгласно вътрешното си убеждение, въз основа на доказателствата по делото, като не им е оказвано каквото и да било влияние в тази връзка.
Установено е по преписката, че не са налице данни за разпореждане от страна на Бойко Борисов, в качеството му на министър – председател, за извършване на проверка по отношение на Елена Йончева и свързани с нея лица във връзка с усвояването на средства от ЕС по оперативни програми. Доколкото са били извършвани проверки от страна на ДФЗ и други компетентни органи, то същите са били регламентирани, в съответствие със законовите правомощия на проверяващите, като липсват данни за инициатива или намеса на други длъжностни лица.
Из онзи запис от 12 юни 2020 г.
В записа се коментира председателя на парламента Цвета Караянчева, която „Просто Цвета да каже „аз съм проста кърджалийска п@а“ и „прост съм, мама му да е@а“…, „прост съм и ми е лесно…
Когато си прост е лесно. Аз сутринта три пъти на един му обяснявах, понеже съм прост и не знам английски, не съм разбрал това, което ми е казвал, правилно, и съм ги наеб*л с 200. Едни чужденци, европейци, премиери.
И са като усетиха, че съм им го вкарал, аз съм се оправил, а те са затънали, и се обаждат да ми кажат защо съм ги е…л. Викам, бе, не е с лошо. Прост съм. Нали английският ми е лош, всъщност аз мислех, че това искате, мама му д*ба, язък. Е, ама то… то се набутало вече в дупар*та и си се такова. И си се върти даже.“
Скандално е и изказването „Иначе раздуйте това, че вкарах КФН по „Еврохолд“ на тоя да му размажа физиономията, че не се съобразява с мене“.
„Еврохолд“ беше основен кандидат за изкупуване на българския бизнес на ЧЕЗ. КФН обаче направи проверка на дружеството, като прати доклада на прокуратурата и ДАНС. На 24 октомври, 2019 година КЗК спря „Еврохолд“ по пътя към ЧЕЗ, като „Еврохолд“ заведе дело срещу КЗК заради това. Тогава медиите коментираха , че сравнението на събитията, за които се говори в записа, показва следното – КФН влиза на проверка в „Еврохолд“ заради сделката за ЧЕЗ на 24.04.2019.
И още: „Манолев ще изгори, ще му повдигнат днеска, утре обвинение и ще го съсипем. Аз го предупредих. Аз ще изгоря всичко, за да изгори Елена Йончева. По същото време МВР започва проверки на обекти, построени от семейството ѝ. От записа става ясно, че те са по лично разпореждане на министър-председателя. „Те сега като ги закачат и едните, и другите ще вървят къщите за гости на единия и на другия. Сега съм пратил полицията. Ако се окаже, че и там като при Манолев не са ходили гости…“, казва премиерът.
Интересно, дали ако имаше съдебен контрол върху отказа за наказателно производство, препоръчван от Венецианската комисия и предлаган от лявата опозиция, на прокуратурата щеше да й е толкова лесно да закрие преписката с гласа на премиера Борисов.