От днес са в сила промени в извънредния закон
Сериозни изменения в Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) са обнародвани в днешния брой на „Държавен вестник“. Те влизат в сила след една година – от 23 декември 2021 г.
До тях се стигна след ударен предпразничен парламентарен труд по проекта на МС, който дълго бе отлежавал в деловодството на НС, а после бе приет на първо за първо четене, без да е минавал през правната комисия. В окончателния вариант сега той бе обогатен с предложения на депутати, по иниициатива на Обединени патриоти в ЗАНН влезе безвъзмездният тред.
С всички промени можете да се запознаете тук.
Някои от тях са:
- Към досегашните административни наказания – обществено порицание, глоба и временно лишаване от право на упражняване на професия или дейност, се добавя ново „безвъзмезден труд в полза на обществото“. То ще се налага за нарушение, извършено повторно или системно. Като въпросният труд ще е не по-малко от 40 и не повече от 200 часа годишно за не повече от две последователни години.
- За маловажен случай не се налага наказание, а се отправя писмено предупреждение, че при извършване на друго подобно нарушение в рамките на една година вече ще има наказание.
А когато за административното нарушение е предвидено да се налага безвъзмезден труд, преписката се изпраща на административнонаказващия орган, който я внася за решаване в съответния районен съд. Съдът я разглежда в едноличен състав, в присъствието на нарушителя (който има право на адвокатска защита), може да разпитва и свидетели. С решението си съдът налага наказание, изпраща материалите на прокурор за образуване на досъдебно производство или оправдава нарушителя.
- Въвежда се възможност за споразумение между наказващия орган и нарушителя, по предложение на наказващия. То е окончателно и има последиците на влязло в сила наказателно постановление. Ако производството приключи със споразумение и с него се налага глоба, тя е в намален размер – 70 на сто от минимума или от точно определения размер, предвиден за извършеното нарушение, а когато в закона не е предвиден минимум, наказващият орган определя размера на глобата в размер не повече от 70 на сто от половината от максимума.