До дни Конституционният съд ще се произнесе по допустимастта на искането на Пленума на Върховния касационен съд (ВКС) да бъдат обявени за противоконституционни екстрите за членовете на ВСС и инспекторите от Инспектората към ВСС, предвидени в Закона за съдебната власт за тях, показа проверка на Дефакто. Точната дата ще бъде обявена допълнително. Делото бе образувано на 22 декември м.г., а съдия докладчик е Константин Пенчев, бивш председател на Върховния административен съд.
На 21 декември 88 върховни съдии поискаха от съда да обяви, че в противоречие с Конституцията НС е създало привилигирован режим в части от разпоредбите на чл. 28 и чл. 50 от Закона за съдебната власт (ЗСВ), който предвижда, че при изтичане или предсрочното прекратяване на мандата на изборен член на Висшия съдебен съвет (ВСС), на главния инспектор и инспекторите от Инспектората към ВСС, те да могат да бъдат назначени (възстановени) на длъжност с една степен по-висока от заеманата преди избора им длъжност в органите на съдебната власт. Както и в частите им, които предвиждат взстановяването им на равна по степен длъжност в органите на съдебната власт.
Върховните съдии сочат, че атакуваните норми противоречат на върховенството на основния закон. Пленумът е категоричен, че Народното събрание е надхвърлило кръга на правомощията си, тъй като не може със закон да селектира определени категории лица, които да бъдат назначавани на определени позиции в съдебната система. При възприемане на такъв подход в противоречие с чл. 5, ал. 1 от КРБ се нарушава и конституционно установеният баланс между властите чрез изземване на функции, които Конституцията е възложила на съдебната власт.
Изборните членове на ВСС, главният инспектор и инспекторите от ИВСС, макар и част от съдебната система, не са съдии, прокурори и следователи – през времето на мандата им в тези органи те не осъществяват съдебната власт в същинския ú смисъл, а я „управляват“, създавайки условия за функционирането ú, подчертават върховните съдии.
В този смисълмандатът им във ВСС и ИВСС не може да допринесе за професионалното им израстване: изпълнявайки дейност, която по естеството си не е правораздавателна, те не могат да получат оценка за нея чрез заемане на длъжност или ранг на магистрат. Това се отнася както до „възстановяването“ им на длъжност с една степен по-висока от заеманата преди избора им в органите на съдебната власт, така и при „възстановяването“ им на равна по степен длъжност в друг орган на съдебната власт. „За последната хипотеза освен нарушаването на конкурсното начало важен аргумент е и значителната разлика в съдържанието на конкурсите, на които действащите магистрати се явяват при преминаване от едно звено на съдебната власт в друго, мотивирана от съществените различия в осъществяваните функции“, категорични са съдиите от ВКС.
Пленумът на ВКС се обяви против създаването на привилегии, основани на лично и обществено положение, които се забелязват за членовете на ВСС и на ИВСС, на които се осигурява възможност да заемат привлигировани позиции позиции в съдебната власт спрямо останалите съдии, прокурори и следователи. “ По този начин се създава привилегия на определена категория магистрати и ограничение на правата на друга, което по същество води до нарушение на равенството пред закона, основано на обществено положение – критерий, по който Конституцията забранява да се въвеждат ограничения на правата на гражданите“, е посочено в искането.