Софийският градски съд е присъдил обезщетение от 80 000 лв на един от роднините на жертвите на жестокото шесторно убийство в Нови Искър преди 3 години. Причината е, че държавното обвинение не си е свършило работата да залови убиеца Росен Ангелов, който в продължение на години се е укривал от правосъдието, пише lex.bg, цитиран от Сега.
Вечерта на 31 декември 2017 г. Росен Ангелов уби бившата си приятелка Кети Кюхова, а в ранните часове на 2018 г. влезе в къщата ѝ и застреля цялото ѝ семейство – майка ѝ Еленка Бурджиева, дъщеря ѝ Нанси Иванова, новият ѝ приятел Неделчо Юнаков, синът му Георги, както и приятелят на Нанси Боби Иванов.
Ангелов беше издирван в продължение на една седмица, но се самоуби преди да бъде задържан. След трагедията стана ясно, че Ангелов е осъждан рецидивист, който още в края на 2009 г. е бил осъден за пореден път за блудство с малолетно момиче. Присъдата му от 8 години затвор обаче не е била изпълнена, защото се e укрил.
Съдия Маргарита Георгиева от Софийския градски съд (СГС) е присъдила на Кюхов обезщетение от 50 000 лева за убитата му майка, както и 30 000 лева заради смъртта на сестра му. Отделно прокуратурата трябва да плати и над 6000 лева за разноски. Съдът отхвърля иска му от 15 000 лева за морални вреди от смъртта на племенницата му Нанси, след преценка че не прдаствил достатъчно доказателства.
Съдът приема, че неизпълнената присъда на Ангелов е в пряка причинна връзка с убийството, тъй като към 1 януари 2018 г. той е трябвало да бъде в затвора. Напомня се, че по закон прокурорът осигурява окончателно привеждането в изпълнение на присъдите, въпреки че конкретните действия се извършват от службите на министерствата на правосъдието и на вътрешните работи. А в случая 8 години са били предприети достатъчни за ефективни и навременни мерки за издирване и вкарване на Ангелов в затвора.
През 2018 г. тогавашният главен прокурор Сотир Цацаров информира правната комисия в парламента, че има 917 престъпници, обявени за издирване, над 75% от които са в чужбина. За част от тях са събрани данни за променена самоличност и използване на неистински документи за самоличност, обявиха тогава от прокуратурата. 1/5 от укриващите са осъдени за престъпления по транспорта, следват крадците и тези с присъди за изнасилвания и блудства. Цацаров говореше и за публичен регистър на бегълците, но такъв така и не беше създаден, посочва Сега.