БСП предлага законопроект за промени в Изборния кодекс (ИК) за изчистване на списъците от „мъртви души“ чрез активна регистрация и видеонаблюдение на броенето на бюлетините и съставянето на протоколите. Предвижда се видеонаблюдение при преброяване на гласовете след края на изборния процес и попълването на протоколи от секционните избирателни комисии. Законопроектът посочва и действията, които трябва да се извършат от серия държавни органи за съставяне на нови избирателните списъци на базата на публичен регистьр на избирателя.
„Предложените промени целят въвеждането на допълнителни гаранции за честностга при провеждането на избори и отчитането на техните резултати. Необходимостта от тях е отдавна призната и ясна, но категоричният отказ на мнозинството в 44-тото Народно събрание да предприеме необходимите мерки навреме е причината те отново да бъдат разисквани в последния възможен момент„, се казва в мотивите на законопроекта.
В тях е посочено също, че за видеонаблюдението има „висока степен на обществен консенсус“, а публичният регистър е лесен начин, както за гражданите, така и за администриране метод на активна изборна регистрация„, пишат от БСП. Законопроектът е подписан от лидера на БСП Корнелия Нинова, Крум Зарков, Явор Божанков, Георги Гьоков и други депутати от левицата.
1.Видеонаблюдение:
Предлага се във всяко изборно помещение, създадено по реда на чл. 8 от ИК, да се осигурят камери, които да се включват в периода от обявяване на гласуването за приключило до съставяне и подписване на протокола от членовете на секционната избирателна комисия. „Камерите трябва да осигуряват възможност за всеки гражданин да наблюдава в реално време преброяването на гласовете и вписването на данните в протокола„, както и предаването му на районните и на ЦИК заедно с останалите изборни книжа, сочат от БСП.
Изрично се предлага в закона да се запише, че записът е доказателство в съда при оспорване.
2. Публичен регистър на избирателя:
Този регистър трябва да осигури възможност на всеки избирател за справка по единен граждански номер. От БСП предлагат този регистър да стане основата за изработване на адекватни избирателни списъци. В най-кратки срокове означава :
- Главна дирекция ”Гражданска регистрация и административно обслужване” в Министерството на регионалното развитие и благоустройството да осигури на Централната избирателна комисия безвъзмезден достьп до данните в регистъра на населението;
- На тази база Централната избирателна комисия да създаде публичен регистьр на избирателя, като избирател, който не фигурира в публичния регистьр на избирателите, може да поиска да бъде вписан по всяко време;
- За изборите за народни представители за Народно събрание, насрочени за 4 април 2021 г., избирателните списъци да се съставят от кметовете на общини вы основа на изпратени по електронен път от Централна избирателна извлечения от публичния регистьр за съответната община;
- Избирател, който не присъства в съответния списък и не се е заявил в оказания срок ще има възможност и ще бъде дописан в секционната избирателна комисия по своя постоянен адрес в деня на изборите;
- След произвеждане на националните избори Централната избирателна комисия актуализира регистъра на избирателите като след проверка вписва в регистъра. Според социалистите все още има време да се въведат тези ключови мерки, като гаранция за прозрачни избори.