За едно от редките дела на Европейския съд по правата на човека в Страсбург, свързани с нарушаване на правата на интелектуална собственост, информира проф. Нели Огнянова в блога си „Медийно право„.
Решението е по делото AsDAV v Republic of Moldova, а ЕСПЧ установява нарушение на член 1 от Протокол № 1 към Европейската конвенция за правата на човека (защита на собствеността).
AsDAV е организация за колективно управление на права в Молдова, която упражнява правата на две физически лица. Те участват в конкурс за дизайн на четири възпоменателни сребърни монети, печелят конкурса и AsDAV има изключителното право да разрешава използване и да събира лицензионни възнаграждения. Монетите са отсечени и в оборот, без банката MNB да има разрешение за използване на произведенията и без да е платила възнаграждение. В съдебно дело банката не оспорва авторството, но заявява, че произведенията, отпечатани или изсечени в законно платежно средство, не са защитени с авторски права, следователно съгласието не е необходимо. Върховния съд постановява отказ да се предостави обезщетение. AsDAV се обръща към съда в Страсбург.
ЕСПЧ установява, че и според закона в Молдова правата на авторите произтичат автоматично от създаването на произведението. Условията на конкурса не посочват, че изпратените произведения ще бъдат изключени от защита на авторските права. Фактът, че авторите са представили своите творби на конкурса не може да се тълкува като съгласие за безвъзмездно използване.
Съдът констатира намеса в правата, предмет на защита от Протокол №1. Съгласно постоянната съдебна практика на Съда всяка намеса в право, защитено от член 1 от Протокол № 1, трябва да обслужва легитимен обществен (или общ) интерес и да е разумно пропорционална на съответната цел.
В Молдова действа закон, според който не се защитават авторски произведения върху парични средства. Въпреки че не е имало формално отчуждаване, Съдът приема, че изключването на спорните произведения от закрилата на авторското право има толкова тежки последици, че може да бъде приравнено на лишаване от собственост.
Що се отнася до пропорционалността на мярката, Съдът припомня, че без да се предвиди разумна сума по отношение на стойността на имота, лишаването от собственост представлява прекомерна намеса и пълната липса на обезщетение може да бъде оправдана само с изключителни обстоятелства, каквито не са налице.
В заключение ЕСПЧ приема, че намесата в правата на интелектуална собственост е непропорционална и прекомерна и че ” правилният баланс между правото на зачитане на собствеността и изискванията от общ интерес е нарушен.
Нарушение на член 1 от Протокол № 1.
Ако е така и според ЕСПЧ се дължи обезщетение, когато се създават произведения за целите на паричната политика, интересно е дали има принципна разлика с хипотезата, когато се създават законопроекти или проекти на документи по чл.4 т.1 ЗАПСП по възлагане, пише проф. Нели Огнянова.