Няма предпоставки и условия за гласуване под карантина – това заяви, доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право в Софийския университет пред БТВ. Тя коментира предложението на управляващите да въведат изборни правила за предстоящия вот в Закона за извънредното положение. Неправилна е самата идея едни правила, които са уредени в Изборния кодекс, да бъдат изваждани от него. Когато нещо записано в кодекс, абсурдно е да се твърди, че то може да се урежда в друг закон, категорична е Киселова. Даде и пример: Ако кажем, че едно нещо е престъпление, но не е посочено в Наказателния кодекс, юристите не го и поглеждат, обясни тя.
„Абсурдно е да твърдим, че когато се улеснява участието на гражданите в изборите, не трябва да се отваря Изборния кодекс, а въпросите трябва да се уредят в закона за извънредното положение, който регламентира съвсем други отношения„, посочи специалистът. Напомни, че Венецианската комисия е препоръчала да не се отваря ИК непресредствено преди избори само по основни въпроси – например промяна на изборната система, промяна на граници на избирателни закони, въвеждане на утежняващи условията за участие на партиите в изборите и др. Сега предлаганите измененя не са такива промени, отбеляза юристът. „Народните представители всеки ден ни изненадват с антипрактити„, добави доц. Киселова.
При приемането на първо четене на проекта на ГЕРБ и ОП, опозицията сериозно критикува решаването на чисто изборни въпроси през извънердиня закон, свързан с противоепидемичната обстановка, но според управляващите това е правилният начин, въпреки че отговориха на въпроса – при несъответствия и спорове – кой закон ще се прилага?
Според доц. Кисиловва сериозен е натискът и върху Централната избирателна комисия, от която в този напрегнат период управляващите изискват да напусне сградата и да се премести в НДК. Друг пример за лоша законодателна техника, посочи Киселова, е решението ЦИК да се съобразява с органи, които са създадени със заповеди, а не със закони. Националният оперативен щаб и Ваксинационният щаб напремир, са създадени със заповед, като консултативни органи, а ги вкарват в закона. Това не е добра правна техника, каза юристът.
Киселова е категорична още, че не се уреждат и въпросите за начина, по който се провежда предизборната кампания. Не са ясни и правилата за гласуване в лечебните заведения в отделенията за коронавирус.
Друг нерешен въпрос как ще се предават материалите. Не е ясно как ще се преброяват резултатите, какво се прави, ако не си носиш лична химикалка, например. Според Киселова промените за изборите трябва да бъдат много внимателно разгледани между първо и второ четене.
Аргументът „трябва да бързаме“ не е състоятелен, смята Киселова – има достатъчно време до 4 април да се напишат добри и поне сравнително безспорни правни норми, смята тя.