Мнозинството в правната комисия одобри промени в Закона за хазарата през Закона за извънредното положение. Това стана по предложението на шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова, която поиска да се удължат срокове по висящи административни преписки, свързани с хазарта, както и срокове по издадени лицензи. Поправките позволяват на НАП три месеца отсрочка, за да довърши преписки, започнати от комисията или постъпилите след август м.г. Първоначалният срок е бил 6 месеца, но според Стоянова трябва да се удължи с три, тъй като имало забавяне, в т.ч. и заради заразени с коронавирус. Измененията предвиждат до произнасяне на агенцията изтеклите след 1 януари м.г. лицензии да важат.
Крум Зарков от БСП отбеляза, че използването на критикуваната от юридическа общност и европейските институции техника да се променят закони, които не са минали на обществено обсъждане, вече е повече от шокиращо. Не е за вярване, че чрез правила за изборите ще бъде оправяна несвършена работа на изпълнителната власт в лицето на НАП , каза той, и като видимо се стараеше да запази самообладание, посочи, че не е известно какво реално стои зад тези поправки.
„Прав сте г -н Зарков„, откликна на критиката му шефката на правната комисия Анна Александрова. Добави, че „ние юристите знаем„, че това не е добра техника. И след това ведро гласува „за“ поправката на съпартийката си Менда Стоянова, заедно с колегите си от коалиционното мнозинство.
Подновената техника бе напът да заличи спора по същество – редно ли е в закона за извънредното положение, а не в Изборния кодекс да се записва ред за гласуване на парламентарните избори.
Преди скандалното гласуване Комисията прие „ремонта на ремонта“, внесен от ГЕРБ, и реши, че занапред здравният министър ще пише противоепидемичните мерки за вота, както и реда за провеждане на на предизборните мероприятия. Както писахме, нормите са заложени в текстове на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, които бяха приети за второ четене. Първоначално в проекта бе посочено, че ЦИК изработва правила за организацията на изборите, с които да се гарантират живота и здравето на членовете на избирателни комисии, не по-късно от 50 дни преди изборния ден.
Текстовете определят и реда по който лицата под карантина ще гласуват чрез подвижни избирателни кутии. Депутатите приеха и предложението на ДПС по време на всички партийни мероприятия на закрито, свързани с изборите, да се прилагат разпоредбите, отнасящи се за посещения на кина, театри и концертни зали, тоест с 30% посещаемост.
Красимир Ципов посочи, че комисия е решила да се удължи срока за заявления за образуване на подвижна избирателна кутия. „До четвъртъка преди изборния ден ще могат да се подават заявления за вписване в този списък. Това, което предложихме органа по изборния докес – общинската администрация, която има отговорност по отношение на изготвяне на избирателните списъци да може да се свърже със съответната РЗИ, тя да направи проверка и да върне справка, в която да посочи броя на карантинираните лица, които ще бъдат вписани в списъка на гласуване в подвижна избирателна кутия„, добави той.
Очаква се утре парламентът да гласува окончателно законопроекта.