Софийският адвокатски съвет предлага на Народното събарание да бъдат извършени промени в Закона за медиацията и Гражданско-процесуалния кодекс, с които споразумението, постигнато от страните в процеса на медиация да стане извънсъдебно изпълнително основание. Решението е взето вчера от САдвС, за да се облекчи работата на съдебната система и да бъдат защитени „в много по-голяма степен правата и законните интереси на българските граждани“.
„Понастоящем съдилищата са затрупани с огромен брой дела, които многократно се отлагат и гражданите са принудени да чакат години наред, за да бъдат решени техните правни спорове. С предлаганите изменения САдвС цели да се даде на българските граждани още една алтернатива за по-бързо, по-ефикасно и по-изгодно икономически решаване на техните проблеми от тях самите със съдействието на адвокати и медиатори“.
Така от една страна, ще се осигури по-активна роля на адвокатите в процедурата по медиация, а придаването на изпълнителна сила на споразумението, постигнато в процедурата по медиация, ще направи действието й много по-ефикасно, мотивират се от САдвС.
С пълния текст на предложенията на Софийския адвокатски съвет можете да се запознаете ТУК и ТУК
Пред Де Факто повече подробности за инициативата даде Ивайло Данов, председател на САК:
В безпрецедентната ситуация в която се намира страната, адвокатурата е единствената институция, която може да гарантира пълноценна и адекватна защитана правата и законните интереси на гражданите. Поради пандемията от Ковид -19 и отлагането на огромен брой дела за продължителен период от време, месеци след месеци, гражданите получават твърде закъсняло правосъдие. Те не могат да получат справедлив съдебен процес в разумни срокове, каквито са изискванията на европейското законодателство.
По тази причина за по пълноценна защита на правата на на гражданите, както и за по-широко участие на адвокатите в процедурата по медицация, Софийският адвокатски съвет вчера подкрепи моето предложение за промени в Закона за медиацията и ГПК.
Промените в Закон за медиация предвиждат, че споразумението, постигнато в процеса на медиация, подписано от страните, техните адвокати и медиатора, има силата на извънсъдебно изпълнително основание по чл. 417 от ГПК.
По този начин адвокатите са гаранти за законосъобразността на всяко едно подписано споразумение. Не се изисква медиаторът да е адвокат, но задължително страните трябва да са подписали споразумението с адвокати, които внимателно проверяват съотвествието му с всички законови разпоредби, за да гарантират пълноценна и адекватна защита на правата и законните им интереси.
Челната снимка е от пописването на Меморандум за сътрудничество през 2019 г. между Националната библиотека “Св. св. Кирил и Методий”, Софийската адвокатска колегия и Асоциацията на жените адвокати. Подписите си под документа поставиха ръководителите на трите договарящи се страни доц. д-р Красимира Александрова, адв. Ивайло Данов и адв. Елка Пороминска.