Внесените промени в Закона за извънредното положение няма да осигурят възможност на карантинираните да участват в изборите, коментира пред БНР социологът Цветозар Томов, бивш член на ЦИК. Така е „заради капацитета на изборната администрация“, смята той.
“ С подвижни урни няма да могат да гласуват повече от 20 000 души. А хората, които биха се нуждаели да гласуват по този начин, ако изборите бяха днес, са 40 000. В предишния пик на пандемията обаче те бяха 150 000… Ваксинирането на хората от секционните избирателни комисии е невъзможно. Трябва месец след поставянето на първата ваксина, за да се придобие имунитет. Това означава, че в края на февруари властите вече трябва да знаят кои хора ще са част от СИК. Това няма как да се случи. Трудно също ще се намерят желаещи, които да участват в мобилни секционни комисии, защото това участие ще бъде особено опасно“.
Социологът допълни: „Имаше отчетливо нежелание за въвеждане на гласуването по пощата, което можеше единствено да осигури нормална обстановка за упражняване на вота. Може би защото не се познава този тип гласуване, а и може би управляващите се страхуват от повишена активност на българските избиратели извън страната“.
По рано в четвъртък НС прие окончателно промените в Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, в които е записано, че изолираните хора ще гласуват с подвижни избирателни урни, ако направят заявление за това не по-късно от три преди датата на изборите. Проблем е обаче хипотезата, при която ако изолацията настъпи три дни преди дата на изборите – тогава гражданите няма да могат да упражняват избирателните си права, защото законът не предвижда това, алармира опозицията.