България е сред най-осъжданите държави в Европа за нарушаване на основни човешки права, сочи статистика на Европейския съд по правата на човека в Страсбург, публикувана в четвъртък. В класация за 2020 година България се намира на шеста позиция след Русия, Турция, Украйна, Румъния и Азербайджан.
По – предните по осъждания държави обаче са със значително по-голямо население и ако статистиката се прочете като брой осъдителни решения на глава от населението, България излиза на първо място
Челото на класацията за 2020 г. с най-много осъдителни присъди води Русия с 173 осъждания, следвана от Турция с 85 . България е с 35 осъдителни решения, което прави по цели пет такива на милион души население.
През 2020 година съдът в Страсбург е издал най-много осъдителни решения за нарушения на правото на справедлив процес, правото на свобода и сигурност, както и за нарушения на забраната за мъчения и нечовешко отношения. Това са данните за цяла Европа.
За България най-много нарушения са открити при защитата на собствеността (9 решения), навлизане в личния и семейни живот (7) и правото на свобода и сигурност (6)</p>
Съдът в Страсбург дава интересна статистика за всички осъждания на страната ни от момента, в който тя става член на Съвета на Европа и признава юрисдикцията на Европейския съд по правата на човека. България е осъждана по 663 дела за тези 29 години. В повече от 1/3 от случаите е за нарушаване на правото на свобода и сигурност.
През миналата година срещу България са подадени нови 608 жалби, което е значителен спад спрямо предходната година, когато са били подадени 750.
Наскоро от доклад на Парламентарната асамблемия на Съвета на Европа (ПАСЕ) се разбра, че България е сред десетте страни, които най-много бавят изпълнението на решенията на европейския съд. Другите страни с големи забавяния са Русия, Турция, Украйна, Румъния, Унгария, Италия, Гърция, Молдова и Азербайджан.
Едно от безспорните доказателства е неизпълнение осъдителното решение на Съда по човешките права Страсбург по делото „Колеви срещу България“, което е от 2009 година и задължи държавата да въведе реални и ефективни механизми за разследваене на глвания прокурор.
По-старо е неизпълненото решение за регистрацията на „ОМО Илинден“, обявена за противоконституционна организация от българския съд.