Върховната касационна прокуратура е изпратила в Специализираната прокуратура материали получени от Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) с данни за нарушения, свързани с разследване на потенциална измама и нарушения при изпълнение на Споразумение за безвъзмездна финансова помощ по фонд „Вътрешна сигурност“ за закупуване на превозни средства за нуждите на МВР. Съобщението е на спрецпрокуратурата. Става дума за доставката на 350 високопроходими превозни средства за нуждите на МВР.
В съобщението се казва още, че към ПРБ е отправена препоръка за образуване на съдебно производство срещу длъжностни лица от МВР за злоупотреба с власт и облагодетелстване на трета страна. Съгласно чл.127, ал.1 от НПК, получените доклади от ОЛАФ са един от основните видове писмени доказателствени средства. Разбира се още, че прокуратура е присъединила материалите, получени от ОЛАФ по случая с търга за стотици джипове на МВР, към вече образувано преди месеци дело за търговия с влияние, по което има обвинени две лица.
„След анализ и преценка на относимостта, с постановление на наблюдаващия прокурор от Специализирана прокуратура, получените материали от ОЛАФ са обединени към материалите по дело, свързано с разследване на възможна „търговия с влияние“. По същото досъдебно производство, в качеството им на обвиняеми са привлечени две лица, на които са повдигнати и предявени обвинения по чл.321,ал.6 от НК и по чл.282,ал.2 от НК. Освен деянията по които лицата са обвинени, предмет на разследване са и търговия с влияние, както и извършени корупционни и длъжностни престъпления. Именно това обуславя обединяването на получени материалите от ОЛАФ към делото за „търговия с влияние“, пише и прокуратурата.
От прокуратурата не повърждават, но и не отричат, че материалите са прикрепени към разследването срещу бизнесмена Пламен Бобоков и президентският съветник Пламен Узунов.
Освен възстановяване на парите в бюджета на Евросъюза ОЛАФ препоръчва и българската прокуратура да прецени дали има основание за образуване на разследване за злоупотреба със служебно положение в полза на трето лице.
Разследването на ОЛАФ е приключило през декември миналата година. Става дума за доставката на 350 високопроходими превозни средства за нуждите на МВР.
Европейската служба е установила, че МВР е допуснало нарушение заради едностранна промяна на тръжните условия и вместо високопроходими автомобили е избрало да осигури автомобили от друг клас (SUV). Разследването е приключено с препоръка към Европейската комисия да възстанови 5 948 569 евро.
Поръчката за автомобилите е обявена на 2 март 2017 г., т.е. по времето на служебния кабинет на Огнян Герджиков. Краят на мандата на кабинета „Герджиков“ е 4 май 2017 г.
Договорът с избрания от служебния кабинет изпълнител – „Българска автомобилна индустрия“, е сключен на 22 февруари 2018 година, тоест по времето на третото правителство на ГЕРБ.