На първо четене управляващото мнозинство прие накуп промени в най-разнообрази закони – за хазарта, за държавния бюджет, семейните помощи за деца, за ДДС, за корпоративното подоходно облаган и др. общо осем. Основните промени бяха извършени през преходните и заключителни разпоредби на закона за извънредното положение по предложение на шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова. Това стана въпреки острите критики на БСП и ДПС за „специалната“ техника на управляващите да внасят поправки в закони „на парче“ – без обществено обсъждане.
Както се очакваше, напрежение в пленарната зала предизвикаха промените в Закона за хазарта. Според промените държавата придобива монопол върху слабо известната у нас лотарийна игра кено.
В закона за извънредното положение в момента въвеждаме лиценз за някаква си игра. Това е извънредното положение, какво налага ние да приемем с преходни и заключителни разпоредби промени в закона за хазарта, попита Надя Клисурска (БСП).
Румен Гечев (БСП) заяви: „Дами и господа от организираната престъпна група, лъскайте обувките, защото след 4-ти април ви предстоят много интензивни и вълнуващи разговори„, каза той след упоритото намерение на управляващите да гласуват промените, въпреки нарушените стандарите за законотворчество.
От ГЕРБ обясниха, че промяната е поискана от НАП заради неясното разписване на разликата между тото; лото; кено и бинго в Закона за хазарта, но не отговориха какво общо има промяната с извънредния закон.
Друг остро дискутиран въпрос бе за нововъведението на бюджетарите, според което депутати предлагат поправки в Закон за държавния бюджет.
Такова нещо не съм виждал дори в злополучния опит да промените в Конституция в края на миналата годиниа“, заяви Хасан Адемов (ДПС ).„В рамките на това Народно събрание се превърна в стил начинът, по който законодателстват управляващите от ГЕРБ и „Обединени патриоти”– по бързата писта в петък е внесен законопроектът, минава тази седмица през съответните комисии и днес в петък го разглеждаме на първо четене“
Къде отива отговорността на МС, къде е съгласувателната процедура, попита той, а съпартиецът му Йордан Цонев препоръча въпроса да отиде в Конституционния съд
Цонев се обърна към юристите на ГЕРБ с въпроса – кой е дал право на депутатите на законодателна инициатива по Закона за Държавния бюджет, след като това е право само на Министерския съвет. Въпросът му бе подминат с мълчание. „Лъгал съм се, че вече сте постигнали върха на правния нихилизъм. Върхът на този нихилизъм видяхме днес под формата на този законопроект“, заключи Цонев.
Отвоювахте си определението „Партия на преходните и заключителните разпоребди в 44-то НС, обобщи Надя Клисурска (БСП)
Гласуваните промени в Закона за семейните помощи за деца предвиждат изравняване на размерите на месечните помощи за дете с трайно увреждане, отпускане на семействата на роднини или близки и на доброволните приемни семейства с тези на родителите и осиновителите.
„Аз нямам нищо против за уравниловката и за възможността те да получават тази подкрепа. Но целият този компот, който ни се предлага, е тоталното лобиране по определени сектори„, каза Клисурска. Светлана Ангелова ( ГЕРБ) отвърна: „Това ли сте вие социално-отговорната партия БСП„.
Сред множеството се разпореби на законопроекта е предвидено за периода от 1 януари 2021 г. до 2 месеца след отмяната на извънредната епидемична обстановка да не се извършва прихващане на подлежащите на отпускане трансфери с невъзстановените в срок безлихвени заеми, предоставени от централния бюджет на общините. За същия период се предвижда и да не се дължат лихви върху неиздължения размер на безлихвените заеми. Това са общини, които са в затруднено финансово състояние и тази отсрочка във времето ще им даде възможност да получат регулярно одобрените им с годишния закон за държавния бюджет трансфери за обща изравнителна субсидия и целева субсидия за капиталови разходи.