Бисерка Стоянова, НСлС, единственият претендент от върховно ниво, отчете създаването на нов орган, който за първи път въвежда нов модел на разследване като стъпка за наднационално наказателно преследване.
На въпрос дали, след като повече от 20 г. е следовател, ще се справи като прокурор, отговори, че разликата е в явяването пред съда, с което ще се справи.
„Нямам съмнение, че следовател ще се справи като прокурор, може да стане и главен“, отбеляза Иван Гешев.
Божидара Ганева-Димова, СРП, командирована в СГП обяви, че е завършила езикова гимназия, в момента индивидуални уроци по юридически английски. „Прецизна съм в работата си, не се отказвам, мога да работя в стрес и в екип. Ако бъда избрана, ще действам независимо, както винаги, така че законът да се прилага еднакво за всички“, каза претендентката. По всички дела, по които се е явявала пред съда има осъдителни присъди.
Питаха я за териториалната и лична компетентност на ЕП, както и какви действия могат да се възлагат на подпомагащия европейски прокурор.
Бойко Калфин – ОП-Кюстендил отчете работата си по икономически престъпления и международно сътрудничество. На въпрос: „Ако от вас зависи да вземете решение дали делото да приключи по-бързо с възстановяване на вредите и по-леко наказание или дълъг процес, кое ще предпочетете?“, отговори: „Лично аз бих предложил на постоянната камара сключване на споразумение, което предполага възстановяване на щетите“.
Бойко Атанасов: Време е да се приложи наистина принципът, че никой не е над закона
Центърът днес безспорно бе представянето на следователя Бойко Атанасов. То бе и най-дълго.
Атанасов се представи с професионалната си история си и многобройните „неблагополучия“ през годините. В тази връзка разказа как е бил преместен, след като е подал сигнал за корупция срещу някогашния ръководител на 4-а следствена служба, спря се на „шпицкомандата“ в столичното следствие, на незаконното подслушване срещу самия него. Отдели внимание на едно от делата, по които е работил с Иван Гешев (срещу „Недосегаемите“), по които настоящият главен прокурор е провеждал „любезни беседи с лидера на ОПГ“ и са уговаряни споразуменията кой какви присъди да получи, а после, въпреки признати вини, спрямо някои производствата са били прекратени.
Атанасов бе категоричен – мотивацията му да се кандидатира за европейски делегиран прокурор е „прилагане на принципа никой не е над закона“, ПРБ не работи в момента по този начин, извършителите на престъпления срещу бюджета на ЕС не се преследват активно, няма присъди в тази насока, не е създадена нужната организация за подбор на магистрати по специфичен критерий по тези дела. Както и че всичко се прави, за да се пазят интересите на Бойко Борисов и Делян Пеевски. Обобщи: наложи се създаването на ЕП в този й вариант.
Следователят обвини кадровиците и че нарушават собствената си процедура, като не задават въпросите от неправителствените организации. Отвърнато му бе, че задължението е за публикуване на въпросите, което е направено, а отговорите са по избор.
Огнян Дамянов го пита могат ли да бъдат сключвани споразумения по дела на ЕП? „Европейският делегиран прокурор трябва да следва националната правна рамка, при прозрачна процедура, не тайно, няма пречка за споразумения, в интерес на правосъдието“, бе отговорът.
Иван Гешев се поинтересува по коя статистика Атанасов отчита липса на присъди за злоупотреби с евросредства у нас. Отговорът: „В Германия, Франция има достатъчно на брой осъдителни присъди, а вие чрез пресцентъра, който контролирате, можете да посочите също такава информация, вместо да се занимавате например с президента… Ще следя с интерес пресцентъра на ПРБ да разбера с какви дела се занимавате вие“.
После следователят поиска и да отговори на питанията на двете НПО. Сред тях отбеляза, че „правилата за подбор са точно според моите очаквания от този ВСС, на магистратите е оставено сами да доказват качествата си, не са публикувани атестациите им, няма информация за работени дела и качеството на работата“. Както и че „докато колеги ходеха по света по обучения и семинари, аз работех“.
Заговори за симбиозата между олигархия, политико-икономическа власт, ПРБ. Илюстрира: „Знаем какво стана по ЦУМгейт, как Цацаров използва влиянието си да наказва, без последици“.
Гешев предложи: „Дайте си написаните отговори да ги публикуваме, ще е удоволствие!“ Атанасов контрира: „На вас няма да ви доставям удоволствие, отговорите ми са ръкописни, няма изискване за предоставянето им“.
Гешев попита, „чисто професионално“ как съдия одобрява споразумение тайно и какво представлява то по НПК?
Атанасов отговори: „Очевидно сте забравили как са вървяли пазарлъците, отворете Биволъ, можете да се и чуете. Споразуменията са сключени тайно от вас, разделянето на делото и постановленията за прекратяване спрямо част от участниците в ОПГ надявам се да публиувате на страницата на прокуратурата“.
Контрапункт: Похвали за специализираната прокуратура, формирала професионализъм
Представянето на друг кандидат, Венцислав Фердинандов от специализираната прокуратура, прозвуча като контрапункт на Бойко Атанасов. Фердинандов е един от обвинителите на Васил Божков и бе в петицата, изслушана следобяд.
Той първо обяви: „Не се срамувам, че съм посещавал обучения и семинари, напротив, гордея се, като това зависи от инициативността на самия магистрат. Голяма част от обученията са платени лично от мен като такса, не за приятна разходка, а за да науча нещо ново, от полза за работата. Обученията не са само да седиш и слушаш, а интерактивни. Имам се за спокоен човек, който умее да отстоява позицията си, не се влияе от външни фактори, нито имам проблем да изкажа различна позиция, ако е в защита на закона“.
Впечатли честото му споменаване на специализираната прокуратура като еталон за екипност и професионализъм. Например:
„От три години работя в Специализираната прокуратура, даде ми самочувствие, сблъска ме с предизвикателства, работа, която ме изгради като професионалист. Никъде в България не се работи като в СП, става дума за екипна работа, само там тя е реална. По повечето от делата има по двама-трима, та и четирима прокурори, които си партнират, обсъждат, провеждат се редовни съвещания и със следователи и оперативни работници, планират се конкретни действия, дават се насоки за работа и т.н. Уникалността на СП и начинът на работа там явно е онова, което се очаква от европейските делегирани прокурори“.
Изслушванията продължават до 13 февруари включително.