
Управителният съвет на НИП прие правила, с които директорът на институцията получава служебно втори 5 – годишен мандат без публична и прозрачна конкурсна процедура. Това е станало на заседание на Управителния съвет на Националния институт на правосъдието (НИП), проведено в понеделник, на което са приети изменения и допълнения на Правилата за провеждане на избор на директор на НИП, предложени от самия директор с изтичащ мандат и създаващи специални привилегии за него, оповестиха от Върховния касационен съд.
Според Лозан Панов, председател на Върховния касационен съд (ВКС), който е и председател на Управителния съвет на НИП, измененията водят до автоматично удължаване с 5 години на мандата на действащия директор, дори и оценката за работата му да е средна, като се избягва конкурсното начало, гласи съобщение на ВКС. Нарушени са всички принципи, с които трябва да е съобразена процедурата за избор на ръководител на тази институция, ангажирана с обучението на магистратите – равен достъп, публичност и прозрачност, отбелязват от върховната институция.
От юли 2016 г. директор на НИП е Миглена Тачева, бивш правосъден министър, която замени след конкурс предишния директор Драгомир Йорданов.
От съобщението на ВКС се разбира, че са създадени специални условия за сегашния директор.
Промените:
Измененията регламентират, че процедурата за избор на директор на НИП се открива не по-рано от 3 месеца и не по-късно от 1 месец преди изтичане на мандата на действащия директор. С новия Раздел ІV „Преизбиране за втори мандат“ обаче специално за настоящия ръководител на институцията се създава процедура, която изпреварва другата: „Процедурата се открива със заявление от директора за преизбиране за втори мандат, което се регистрира в деловодството на НИП. Заявлението с приложен към него отчет на директора, се подава до председателя на управителния съвет не по-рано от 5 месеца и не по-късно от 3 месеца преди изтичането на мандата.“
Според промените Управителният съвет приема отчета за дейността на директора и оценява постигнатите резултати за срока на мандата му, като в зависимост от степента на тези резултати оценката е „задоволителна“, „добра“ или „много добра“.
Изменените Правила за провеждане на избор на директор на НИП дават възможност при получена оценка най-малко „добра“, т. е. средната сред посочените, Управителният съвет да вземе решение за преизбиране на директора за още един мандат. Единствено ако действащият директор не пожелае да ръководи НИП и през следващите 5 години или ако оценката му е най-ниската – „задоволителна“, се открива процедура за избор, в която могат да участват кандидати, различни от директора с изтичащ мандат.
Членове на УС са шефът на Върховния административен съд Георги Чолаков, главният прокурор Иван Гешев и министърът на правосъдието Десислава Ахладова, както и кадровиците Красимир Шекерджиев и Евгени Иванов и проф. Сашо Пенов, който е представител на министъра на правосъдието.
Подобни проблеми имаше и през 2016 г. Тогава Антон Станков, бивш правосъден министър, един от участниците в конкурса, коментира, че такъв регламент осуетява равен достъп на „външни“ кандидати за поста, такива, “ които не изпълняват длъжността директор на НИП , не контролират ресурсите на Института и връзките с Управителния съвет“.