Конституционният съд образува дело по искането на президента срещу създаването на фигурата на специален прокурор, който ще разследва Главния.
![](https://defakto.bg/wp-content/uploads/2019/02/павлина-панова-213x300.jpg)
Делото е № 4/2021 г. , докладчик по него е съдия Павлина Панова.
Вчера Румен Радев атакува като противоконституционни промените в НПК и в Закона за съдебната власт заради нарушения на принципите на независимост на съдебната власт, равенство на гражданите пред закона и недопускане на привилегии, забраната за създаване на извънредни съдилища и изваждането на „особения“ прокурор от йерархичната система за ръководство и контрол в ПРБ, което създава риск от произвол.
Поправките бяха оспорени дори преди да влязат в сила, което ще стане утре. В същото време те предвидиха Пленумът на ВСС да избере новия „надглавен“ прокурор в срок до 3 три месеца, т.е. до 25 май. Ситуацията започна да изглежда шизофренна – от една страна самите кадровици изначално и единодушно бяха против подобна фигура, а съществуването й вече е оспорено като противоконституционно. От друга, законът трябва да се изпълнява.
Изход има, смятат членове на ВСС. И той е в Административнопроцесуалния кодекс (АПК), който дава право административният орган да спре производството при допуснато от КС искане срещу приложимия закон (чл. 54, ал.1 ,т. 4 АПК). В случая на това основание ВСС може да спре процедурата за избор на специалния прокурор и да изчака решението на конституционните съдии. И кадровиците са готови да го направят.
Преди това обаче трябва да се случат две неща.
Първо, трябва да се изчака определението на КС за допустимост на искането на президента – образуването на делото е само първа стъпка в процедурата. В случая основания за недопустимост не изглежда да има, въпросът е единствено кога в КС ще заседават по въпроса (очакванията са, че няма да се бавят).
Второ, междувременно Пленумът на ВСС (на който бе отредено да избере новия прокурор) трябва да приеме правила за този вот и да открие процедура за него. След което вече и при наличието на допуснато искане от КС, веднага може да я спре. Така няма да се стигне до номинации на кандидати, събиране на документи и становища, но и законът ще бъде изпълнен и всички спокойно ще чакат последната дума на КС.
Както е известно, Конституционният съд няма срок за произнасяне. Но спирането на процедурата може да се случи още през март, смятат кадровици.