Президентът: Вярвали ли сте, че ще ви забранят да сте на Шипка?!
Хиляди хора изкачиха връх Шипка, въпреки че управляващите забраниха честванията по случай 143-та годишнина от Освобождението на България. Държавният глава Румен Радев изкачи върха сред одобрителни възгласи на събралото се гражданство от различни краища на страната. На място го очакваше почетна рота, духов оркестър ,плакати в негова подкрепа и множество български знамена.

В началото на словото си президентът се обърна към събралите се граждани с думите:
Очаквали ли сте, че някой ще се осмели да посегне на правото Ви да се поклоните пред онези, на които дължим свободата си?!
„Не- е“ и “ Позор! “ – отвърна множеството.
Държавният глава отиде на Шипка, въпреки отменената официална церемония, за да отдаде почит пред паметта на загиналите за свободата на България. Забраната бе оповестена часове, след като президентството преди дни официално обяви, че държавният глава ще отиде на паметника.

„Властта отново се опита да постави под карантина националната ни памет, но хората имат достойнство и отново са тук. Българите имат святи чувства, неподвластни на страх и забрана, затова вярвам, че имаме бъдеще като българи„, отбеляза той. (Цялата реч по-долу)
Преди неговата реч бяха поднесени венци от името на различни институции. При поднасянето на цветя от името на премиера Бойко Борисов и на военния министър Красимир Каракачанов последваха освиркване и викове за оставка. Чуха се и възгласи: „Борисов -позор! “ включително и познатите: „Оставка и затвор“
Части от множеството многократно изригваше за поздрав с “ Ура-а“ към президента Радев


По-рано, преди изявлението на държавния глава, председателят на парламента Цвета Караянчева задочно се скара на президента. В интервюта по всички големи телевизии Караянчева обясни , че тържествата са под неин патронаж. „Тържествата на Шипка са под патронажа на председателя на Народното събрание, а това, че президентът иска да дойде днес тук и да чете слово, си е негов проблем. Но няма официални тържества. Не е важно да четеш помпозни слова, а е важно какво чувстваш и да го споделиш с хората, дошли тук“, категорична бе Караянчева пред Би Ти Ви.
Пред Нова тв тя позабрави за патронажа над празника: „Аз днес тук съм като гражданин, заедно с колеги и приятели. Когато са отменени официалните тържества, няма как да престъпваш препоръките на главния държавен здравен инспектор. Не е важно да четем помпозни речи, не е нужно да си правим на инат. Идвайки тук, ние прекланяме глава пред подвига на героите“, каза тя.
Във Фейсбук по повод празника Бойко Борисов заяви: „Българите днес сме достойни наследници на завета на нашите предци. На днешния ден честваме възстановяването на българската държавност и дълбоко се прекланяме пред героичната саможертва на всички, които дадоха живота си за свободата на Отечеството.. Днес българският национален дух отново е неспокоен, защото България преминава през сериозно изпитание. Огромният стрес, който донесе пандемията, отне спокойствието от обществото ни и сложи спирачки на възходящото развитие на страната“, обясни той вълненията в обществото.
По-рано честванията за 143-годишнината от Освобождението на България от османска власт започнаха пред Паметника на Незнайния воин в София. Там с гвардейски ритуал беше издигнато националното знаме. Вицепремиерът Красимир Каракачанов прие рапорта на началника на почетния караул, а под звуците на представителния духов оркестър четирима гвардейци пренесоха тържествено националния трибагреник, който бе издигнат на фона на артилерийски салют от 20 залпа.
На Паметника на Незнайния воин бяха поднесени венци и цветя. С минута мълчание бе почетена паметта на загиналите за свободата на България.
Цялата реч на президента от връх Шипка по случай отбелязването на 143 години от Освобождението на България:
Историята е урок и вдъхновение, но никой народ не може да лежи на лаврите на своите мъртви герои
Отново е трети март и ние пак сме тук хиляди пред храма на Свободата.
Искам да Ви питам нещо: очаквали ли сте, че някога, някой ще се осмели да Ви забрани да се качите на Шипка?!
споОчаквали ли сте, че някой ще се осмели да посегне на правото Ви да се поклоните пред онези, на които дължим свободата си?!
Благодаря Ви, че сте тук!
Защото Шипка е място свято, Шипка е костница на „шепата спартанци“: нашите опълченци и воините на руския император Александър II, нашият Освободител.
Вазов е рекъл за опълченците: „България цяла сега нази гледа“. Истината е, че България винаги, във всяка епоха, гледа всеки един от нас. Защото героичните епоси са рядкост, но достойнството и характера са подложени на изпитание всеки ден.
С Вашето присъствие тук, скъпи съотечественици, Вие помагате днешните поколения българи да вземат изпита по история, изпита по морал и изпита по демокрация.
Защото властта принадлежи на народа, но народът трябва да я отстоява. Винаги има кой да му я отнеме, кой да му забрани и кой да го яхне.
Скоро и нашето време ще бъде в историята. Но от нас зависи дали потомците ни ще се обръщат с гняв назад или с признателност за стореното от нас.
Едно е ясно: историята е урок, геройствата са вдъхновение, но никой народ не може да лежи на лаврите на своите мъртви герои.
Нужна е вяра, нужно е усилие, дела трябват, а не думи, както е рекъл Апостолът.
Честит празник на всички Вас!
Да живее България!