Последни новини
Home / Законът / КПКОНПИ се споразумя с италианската „Антикорупция“

КПКОНПИ се споразумя с италианската „Антикорупция“

Defakto.bg

КПКОНПИ и Националният антикорупционен орган на Република Италия (ANAC) подписаха Споразумение за сътрудничество. С него се предвижда провеждане на взаимни консултации, обучения, предоставяне на информация по прилагане на антикорупционни политики, както и обмен на добри практики. Това съобщиха от комисията, оглавявана от Сотир Цацаров.

Споразумението е подписано от Цацаров и президента на ANAC Джузепе Бузия и има срок на действие 3 години.

Подписването е предшествано от размяна на кореспонденция и предварителни консултации, с решение на установяване на трайни отношения за професионално сътрудничество. Именно от Националния антикорупционен орган на Република Италия бе отправено за първи път предложение към Комисията за присъединяване към Мрежата на органите за превенция на корупцията (NCPA), като последва и приемането на КПКОНПИ за пълноправен член на 16.12.2020 г.

Националният антикорупционен орган на Република Италия е създаден през 2012 г. със Закона за превенция на корупцията и неправомерно поведение в публичния сектор. Понастоящем ANAC отговаря за предотвратяването на корупцията в публичните администрации и контролираните от държавата компании. Дейността му подлежи на отчет пред италианския парламент. ANAC се състои от петима членове, назначени с мандат от 6 г., без право на повторно избиране.

През 2020 г. КПКОНПИ подписа споразумения за професионално сътрудничество с антикорупционните агенции на Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина, Косово, както и с Националното антикорупционно бюро на Украйна.

 

About De Fakto

Проверете също

Потвърдено: Лидерът на партия Атака Волен Сидеров е осъден на 5000 лв. глоба за обида и клевета на Искрен Веселинов

Софийски градски съд потвърди осъдителната присъда на Волен Сиделов, произнесена от Софийски районен съд  за …

Заобикалянето на повсеместния слон в стаята

 Иван Брегов, Институт пазарна  икономика Характерно у нас е, че корупцията живее най-добре по високите …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

4 × 2 =

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.