Предварителните въпроси бяха на следователя от отдела в СГП Николай Кръстев, на БИПИ, както и на ИПИ.
Отговорите
На питането на следователя Кръстев за бъдещето на професията Стефан Петров отговори, че го вижда както в увеличаване броя на следователите, таа и евентуално в преминаването им на административно подчинение на директора на НСлС.
На въпросите на БИПИ кандидат отвърна:
- Бях противник на разделянето на ВСС на две колегии. Но след разделянето при сегашната структура на ВСС прокурори и следователи не решават ключови за съда въпроси.
- Не приемам меренето на рейнинг на българската съдебна система и на съдиите, прокурорите и следователите – те не може да се съобразяват с политически, иономически и прочие фактори, нито да се съобразяват с общественото мнение. Трябва да се подчиняват единствено на закона.
- Никой не е застрахован от неудачни кадрови решения, не съм безгрешен, сигурно съм вземал грешни решения в предния ВСС, но не сам, а в колективен орган. Но когато съм оставал малцинство, съм приемал решението на мнозинството, за разлика от други.
- Дали прокуратурата е напълно независима от политически влияния – трите власти са разделени, но това не значи, но между тях трябва да има сътрудничество и координация. Прокуратурата трябва да е политически неутрална, обективна и справедлива, такъв трябва да е и съдът. Но между нея и другите власти трябва да има сътрудничество и координация.
- Приветствам възприетия от Съдийската колегия радикален модел за реформа на съдебната карта.
- Измененията в правилата за избор на директор на НИП не са съществени – имаше ги и преди.
На въпросите на ИПИ:
- За възобновяване на дебата за конституционни промени в структурата на ВСС от Обикновено Народно събрание (нещо, върху което днес ацентира в резолюция и Комитетът на министрите на СЕ – б.р.) – ако се променят квотите, следствието изобщо ли няма да бъде представено във ВСС? Аз съм за диалог между ВСС, законодателната власт, експерти, но предлаганите радикални промени не са в компетенциите на Обикновено НС, има нужда от ВНС и нова Конституция.
- За двете решения на КС – от 2003 г. и 2005 г. за това какъв парламент какви конституционни промени може да издършва – за мен двете решения се допълват. Ако се увеличи професионалната квота на съдиите във ВСС и се намали тази на Народното събрание, ще се наруши балансът между властите.
- За липсата на кандидати и състезателност за ключови назначения – издигнатата кандидатура за главен прокурор (Иван Гешев) беше безспорна. Тя дойде след консултации и със съсловните организации, беше очертан профилът на кандидата. Ние държахме кандидадът да е от системата на прокуратурата, което се случва за първи път. Навремето г-н Бойко Рашков от системата беше избран за главен прокурор, но не стана такъв. Много е лицемерно да се иска издигане на кандидат от министъра на правосъдието, само за да има втора кандидатура. Кой колега би се съгласил да го издигнат за мюре, просто за да участва в избора. За сегашния избор за ВСС – малко е трудно да има кандидати за 1 година и няколко месеца мандат, особено предвид и предизборните платформи за разпускане на действащия ВСС.
- За номинирането му от ДПС в предния съвет – въпросът е несериозен, няма да влизам в обяснителен режим, нямам никаква политическа обвързаност с политически партии.
- За оцената на следователя Делян Славчев Пеевски, който не е водил нито едно дело – не познавам работата му, нито знам колко време е бил следовател – той е бил в столичната, аз в националната служба.
- За номинирането на Владимира Янева, Яневагейт и ЦУМгейт – знам, че имаше проверки от етичната комисия и от Инспектората, после решение на ВСС по ЦУМгейт, нямам основание да се съмнявам в него. А Владимира Янева изживя своя катарзи, имаше и присъда.
- За недосегаемостта на главния прокурор, делата „Колеви“ и „Злинсат“ – казусите са различни. „Злинсат“ е за приватизация, СГП разпорежда прекратяване на изпълнението на приватизационния договор. Тези правомощия на прокуратурата отдавна са отменени и констатираните дефицити в това осъдително решение са преодолени и не се отнасят до главния прокурор. Решението „Колеви“ е свързано с главния прокурор. От години се предлагат най-различни фигури, които да го разследват, последните промени за „разследващия“ са атакувани в КС. Аз съм противник на тази нова фигура, от 2016 г. прокуратурата не е централизирана, а само единна. Прокурорите и следователите вече не се подчиняват на главния прокурор при решаване на дела и преписки , твърди проф. Екатерина Михайлова и аз подкрепям това.
Въпросите от общото събрание бяха за аргументацията на мястото на прокуратурата и следствието, по-равномерното натоварване, поощренията на следователи.
Зам.-директорът на НСлС Юлиана Кацарова повдигна темата за номинираните европейски делегирани прокурори и „възникналите проблеми или недоразумения в хода на провеждането на процедурата“.
Отговорът: „Моето отношение към процедурата и евентуалните въпроси на г-жа Лаура Кьовеши, както ни ги представят, е, че това е дискриминация спрямо номинираните трима следователи. Още повече, че избраният вече европейски прокурор от България е бивш съдия и не мога да разбера сегашните възражения. Да не би и тази процедура да е подтината някъде от България, а не толкова от Лаура Кьовеши, като много случаи, които идват от Брюксел, но са подадени оттук? Аз съм за равноправност на магистратите в тази процедура„.