Изборът на европейски делегирани прокурори от България е в нова фаза. След като Лаура Кьовеши не прие 7 от 10-те номинирани от Прокурорската колегия кандидати, сега работна група от Европейската прокуратура също ще излезе със становище за тях.
Това става ясно от съвместно съобщение на европейския главен прокурор и ВСС за проведена онлайн работна среща днес.
На 3 март, след публикация на EURACTIVE научихме, че 70 % от предложените български кандидати за работа „на терен“ по европейсите дела не са приети и – по процедура – е поискана допълнителна информация за тях.
На 10 март Прокурорската колегия обяви, че изпраща информацията, но тя е конфиденциална. Стана известно само, че кадровиците отговарят на възраженията на Кьовеши с материали за нормативната уредба на съдебната власт и делата, водени от 7-те „проблемни“ кандидати. Акцентът тогава бе, че процедурата не е приключила, а, според Иван Гешев, проблеми няма.
От днешното съобщение за пореден път се разбира, че не е така. Процедурата е напреднала, но без да са преодолени възраженията – според правилата на ЕП (гласувани миналия ноември), когато допълнителната информация не удовлетворява европейския главен прокурор, се формира работна група, която иска още сведения или може да покани спорните кандидати на интервю, преди да представи мотивираното си становище на Кьовеши.
Крайната фаза е, че европейският главен прокурор предлага на Колегиума на ЕП да назначи или отхвърли номинираните.
Съобщението от днес:
„Европейският главен прокурор Лаура Кьовеши прие поканата на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет да участва в онлайн работна среща във връзка с обсъждането на все още продължаващата процедура за избор на европейски делегирани прокурори от Република България. На срещата присъстваха двамата ѝ заместници – г-н Данило Чекарели и г-н Андрес Ритер, както и българският представител в Европейската прокуратура – Теодора Георгиева.
В интерес на българските граждани е този ВСС да бъде разтурен и да се избере нов, но по други правила, които да не го правят зависим от сегашното политическо статукво.