Прокурорската колегия излезе със свои предложения за правилата, по които ще се избира новият обвинител, който ще разследва Главния. Те са предложени от правната комисия на ВСС и ще се разглеждат в Пленума на съвета на 25 март.
Правилата са нужни, за да се обяви процедурата за избор на новия прокурор, публично наричан „надглавен“, „специален“, та дори и „Гешо Иванов“. Кадровиците са длъжни да го направят, за да изпълнят закона. Управляващите въведоха новата фигура с влезлите в сила на 26 февруари промени в НПК и в ЗСВ и разписаха тримесечен срок на Пленума на Висшия съдебен съвет да го избере. В същото време президентът оспори „специалния“ прокурор пред Конституционния съд, където образуваха дело и на 9 март го допуснаха за разглеждане.
Както Де факто писа, при това положение ВСС като административен орган може да спре процедурата по избора, но едва след като я обяви.
Тестът на правилата днес не бе огласен, ясно е, че те доразписват срокове и необходими документи.
Любопитното е, че Прокурорската колегия, от която отсъстваше Иван Гешев, отдели най-много време на въпроса какво точно трябва да излагат кандидадите за „специалния“ прокурор пред избиращия ги Пленум на ВСС (с квалифицирано мнозинство от 15 „за“). Правната комисия на ВСС е предложила това да е „концепция“. Огнян Дамянов от ПК обаче отбеляза, че концепцията е писмен документ, а такъв не се иска за новия пост. И предложи да е „становище“ за работата на кандидата и най-вече за администрацията, която ще му е необходима.
Евгени Иванов каза, че „становище“ го притеснява и предложи да е „визия“.
Калина Чапкънова, на свой ред, се възпротиви на чуждицата и даде други идеи: „възглед“ или „позиция“, дори и „гледище“ е по-добре.
Аха мнозинството да се спре на „възглед“ и Йордан Стоев предложи „виждане“ за развитието на съответната структура. „Ама то ще стане направо програма!“, възкликна Гергана Мутафова.
Накрая се реши колегията да изпрати на правната комисия два варианта „възгледи/виждания“ и там да преценят.
Другите предложения на ПК са да се запише, че исканият 12 г. юридически стаж се удостоверява със служебна бележка (защото кандидатите трябва да са действащи прокурори), както и да не бъдат ограничивани във времето им за изслушване и отговори на поставените въпроси.
Днес кадровиците яха информирани и за решението на бюджетната комисия на ВСС да се увеличат заплатите в Бюрото по защита при главния прокурор, възражения нямаше. Както писахме, атуализацията е с до 8 % за пециализираните структури и до 3 % за ръководните и експертни длъжности.
Едни обяснения за едни конкурси
На заседанието бе направено специално обявление-разяснение по един конкурс и най-вече по неговото времетраене.
Става дума за конкурса за повишение в окръжните прокуратури, обявен преди година и половина и неприключил до днес, в който кандидатите са 195.
Конкретният повод бе даденият на 12 март отвод от хабилитирания преподавател доц. д-р Светла Маргаритова от конкурсната комисия и замяната й с резервния член проф. д-р Веселин Вучков.
Огнян Дамянов разказа, че на 14 януари е проведен писменият изпит за единствения кандидат – съдия от Троян (задължителен при преминаването от една професия в съдебната власт в друга). А на 20 ноември миналата година Прокурорската колегия е изпратила последните две атестации на кандидатите, на 26 ноември м.г. пък са получени последните преписки, изискани от конкурсната комисия. Разясни и че отводът на доц. Маргаритова е по здравословни причини. И продължи: „Задължението на ПК е да избере конкурсна комисия, да извърши атестациите, суверенно право на комисията обаче е да изготви класирането. Последните две атестации в този конкурс са изпратени преди 4 месеца, но ПК не може да указва на конкурсната комисия кога да приключи работата си. Казвам го за сведение на 195-те участника в конкурса, който продължава вече година и половина. Дали е добро това решение – категорично не.“