Двама души от Министерството на отбраната са задържани за 72 часа по подозрение за изнасяне на класифицирана информация в полза на чужда държава. Това най-напред обявиха официално от военното министестерство. Военните са задържани с постановление на наблюдаващ прокурор от Военно-окръжна прокуратура – София.
Заподозрените са общо шестима души, за петима от които прокуратурата ще иска постоянен адрес. Те са обвинени по глава 1 от Наказателния кодекс за престъпления против Републиката и шпионаж в полза на чужда държава.
За първи път в новата история е разбита нелегална група от действащи военни и висши държавни служители за шпионаж в полза на чужда държава, в случая на Русия – това съобщи по-късно на брифинг българската прокуратура. Групата, включваща и действащи военни, е изградила агентурна мрежа и е била ръководена от бивш висш служител на българското военно разузнаване, който е завършил преди години школа в Москва, казва прокуратурата.
След това, говорителят на главния прокурор Сийка Милева обобщи, че ръководител на групата руски шпиони у нас е бивш ръководен кадър на Служба „Военно разузнаване“ към министъра на отбраната, когото условно нарече „Резидент“. Милева разказа, че той е завършил военно образование в България и чужбина, както и разузнавателна школа в Москва към ГРУ. Тя допълни, че ръководителят на групата впоследствие става и преподавател по дисциплини с оперативна насоченост в служба „Военно разузнаване. Неговата основна задача е била да изгради нелегална агентурна мрежа. За тази цел той е вербувал лица, които във връзка със служебните си задължения са имали достъп до класифицирана информация на България, НАТО и ЕС. Сийка Милева допълни, че в групата е участвала и съпругата на резидента. Тя има руско и българско гражданство.
„Същата се е ползвала с доверие на руските дипломати, акредитирани у нас. Играла е ролята на посредник между Резидента и служител на Посолството на Руската федерация, като е предавала информация и парични средства. Документирани са разговори между нея и Резидента, както и нейни посещения в Посолството на Руската федерация в София“, каза говорителят на гл. прокурор.
От Прокуратурата пуснаха записи с разговори между Резидента и неговата съпруга, както и видеоклип, в който тя посещава руското посолство в столицата. Другите участници в групата са били изключително подготвени: военнослужещи и заемащи висши държавни длъжности. Тяхната роля е била да събират и да предоставят нерегламентирано на Резидента класифицирана информация на България, НАТО и ЕС, като са имали разрешение за достъп до нея, се разбра от думите на Милева. Пуснаха и записи с „изпълнителите“. Общото – в записите – е, че трудно се разбира кой какво говори. Но ПРБ бе подготвена със субтитри.
Задържането е станало в резултат на оперативно-следствени действия на службите за сигурност. Милева допълни, че Военна окръжна прокуратура наблюдава образуваното досъдебно производство за извършени тежки умишлени престъпления против Републиката, които застрашават нейната национална сигурност.
Традиционно, в Туитър главният прокурор Иван Гешев поздрави колегите си за акцията. Под туита си той залепи цитат на ген. Иван Колев от септември 1916 г. „Кавалеристи, Бог ми е свидетел, че съм признателен на Русия задето ни освободи. Но какво търсят сега казаците в нашата Добруджа? Ще ги бием и прогоним както всеки враг, който пречи за обединението на България!“, пише в. Сега.
Гешев призова още този случай да се ползва за обединение, а не за разединение:Надявам се този път да се обединим на основата на това, че обичаме родината – дума, която според мен сме започнали да забравяме. На това, че сме българофили, а не българофоби. Че защитаваме националния си интерес, а не го предаваме и продаваме за жълти стотинки, а и на базата на това, че не мразим никоя чужда държава, но сме длъжни и трябва да защитим България“.
Дали пламенното родолюбие на главния прокурор ще издържи в съда, предстои да разберем от доказателствата, които подчинената му прокуратура, ще представи в съдебна зала.