В жалба до омбудсмана специалист, нает от фирмата – доставчик на машините за вота е информирал, че иска да упражни правото си на глас на предстоящите избори, но трябва да гласува извън населеното място, където е регистриран (настоящ и постоянен адрес). Той посочва, че ангажиментите му са през целия изборен ден и няма да има физическата възможност да отиде да осъществи правото си на глас.
Подчертава, че се е обърнал към РИК-Плевен и към ЦИК, но оттам са му отговорили, че не попада в групата лица, които могат да сменят секцията си за гласуване. В подобно положение са още около 2000 души, които отговарят за машините за гласуване като техници.
„ Публично оповестих становището си, че трябва да се даде възможност на всички пълнолетни лица да гласуват, още повече, че да дадат вота си, е не само тяхно право, а и задължение. Смятам, че държавата е длъжна да осигури механизми за гласуване на всеки гражданин. Предвид
изложеното и на основание законовите ми правомощия се обръщам към Вас с препоръка да направите проверка по случая и да осигурите възможност за
упражняване на вота на гражданите, които отговарят за машините за гласуване като техници“, посочва доц. Ковачева.
Христо Иванов припомни проблема с видеоизлъчването от броенето на бюлетините на 4 април. Миналата седмица ЦИК реши да обжалва решението на Административен съд – София , който позволи заснемането и излъчването от отчитането на гласовете.