Тричленен състав на Върховния административен съд (ВАС) обяви за нищожна Инструкцията за провеждане на предварителни проверки от прокуратурата, издадена от главния прокурор и министъра на външните работи на 16 март 2011 г.
Решението е на върховните съдии Свилена Проданова, Василка Шаламанова и Таня Комсалова.
Делото пред ВАС е образувано по жалба на адвокат, а представителите на главния прокурор и на МВР са настоявали тя да бъде обявена за недопустима. Върховните съдии обаче не само я допускат, но и я обявяват за напълно основателна.Нещо повече, обясняват правния интерес на защитника от обжалването така: „Уредените с Инструкцията обществени отношения кореспондират с професионалната сфера на дейност на жалбоподателя. Прилагането на правилата за действие, уредени в инструкцията, тяхната достъпност и публичност, са от значение за дейността на адвоката„.
Предварителните проверки, разпореждани от прокуратурата, отпаднаха от НПК, като извънпроцесуална дейност. Те обаче продължиха да фигурират в устройствения Закон за съдебната власт. А съвместната инструкция урежда дейността и действията на прокурора при предварителни проверки, преди образуване на досъдебно производство, контрола и предприеманите дисциплинарни и организационни мерки във връзка с тези действия.
През 2012 г. ВАС окончателно обяви за нищожни части от инструкцията, но не и целия нормативен акт (той не е обжалван).
Сега тричленният състав на Върховния административен съд приема, че целият акт е нищожен. И се аргументира – като нормативен акт инструкцията трябва задължително да бъде обнародвана в Държавен вестник. Неспазването на това императивно изискване означава, че актът не става част от действащото право, той е нищожен и не произвежда правни последици.
В решението си съдиите припомнят, че инструкцията за предварителните проверки наистина е била отменена от издателите си през 2014 г. с друга „инструкция за отмяна“. Но и тя не е била обнародвана в ДВ, не е станала валиден нормативен акт и също е прогласена за нищожна от ВАС през 2019 г.
Съдиите отхвърлят възражението, че през 2013 г. главният прокурор и вътрешният министър са утвърдили Правила за координация и взаимодействие между Прокуратурата и МВР по водени оперативни дела и преписки, извършване на проверки и провеждане на неотложни и първоначални действия по разследването, които на практика са отменили „проблемната“ инструкция и делото е безпредметно.
Не е така – правилата и инструкцията не са идентични. Правилата имат за предмет създаването на организационни предпоставки и нормативи при взаимодействието по преписки, проверки, неотложни и първоначални действия по разследването, инструкцията урежда действията на прокурора при проверките, категорични са от ВАС.
Върховните съдии осъждат Прокуратурата и МВР да платят разноските по делото на жалбоподателя-адвокат.
Решението не е окончателно, може да се обжалва пред петчленка на ВАС.