След няколко дни на наше разположение ще бъде Народно събрание – 45. издание. И тъй като в „Сиби“ по призвание и с нелогичен ентусиазъм следим законотворческата дейност, решихме на раздяла с 44-ия парламент да Ви предложим нашия топ 5 на най- учудващите феномени, на които се натъкнахме, докато подготвяхме за Вас поредицата „Джобни издания“. Държим да отбележим, че нашата класация се базира единствено на необичайната и/или забавна законодателна техника, без да се ангажираме с коментар за целесъобразността на възприетите решения. И така:
Приемаме залози дали новият парламент ще гримира и нея преди произнасянето на КС. 2. Измененията в Изборния кодекс от началото на 2019 г. През м. февруари „среднощ, във час нещастен“ (буквално като в поема на Едгар Алън По) Народното събрание прие промени в ИК, на които президентът впоследствие наложи вето. Парламентът решително отхвърли ветото, потвърждавайки направените изменения, за да… измени ИК три седмици по-късно, възстановявайки дума по дума старите редакции на част от тези изменения, на практика съгласявайки се с отхвърленото малко преди това вето. 1. Безапелационен победител, разбира се, е ноторната сага с ал. 7 на чл. 19 от Закона за потребителския кредит. Първо бе създадена. Няколко дни по-късно бе отменена, без все още да е била обнародвана. Президентът наложи вето върху първоначалното приемане. Парламентът отхвърли ветото и потвърди създаването на разпоредбата, която преди това вече беше отменил, като към този момент на хронологията нито създаването, нито отмяната са обнародвани в „Държавен вестник“. Впоследствие и създаването, и отмяната бяха обнародвани в един и същ брой. По съдържанието на броя първа е
отмяната, а после е създаването – така първо четем, че нещо е отменено, а след това сме свидетели как се създава вече отмененото. И отмяната, и създаването влязоха в сила от 1 януари 2021 г. Оттогава насам в редакцията мислим все повече за кокошката и яйцето, но не защото сме гладни.
Надяваме се и Вие като нас да подходите с чувство за хумор към приключенията на отишлия си вече състав на Народното събрание, като Ви призоваваме с коментар под публикацията да ни споделите и други забавни казуси, които са Ви направили впечатление през последните 4 години.
Източник: Издателство Сиби
Сиби е издателство за правна литература, основано през 1990 г. Издателството е известно на специализирания книжен пазар с издания на авторитетни български юристи, поредицата от сборници с нормативни актове „Джобни издания“ и отпечатването на юридическа периодика.
Казусът с Решението на КС да не се отнемат книжки и да не се свалят номерата на колите за неплатени глоби към КАТ, защото са противоконституционни разпоредбите в ЗДвП. От тук следва въпроса какво става с десетки хилядите книжки и коли , които са били взети/дерегистрирани докато са действали тези разпоредби до излизанетона Решението на КС? Някои ще каже ,че решението на КС има действие за напред , а нарушените права следва да се регулират с друг нормативен акт на законодателния орган, но сега нямаме и Народно събрание поради изборите и не се знае и кога ще започне да работи нормално.