Проблемът идва от проточилата се изборна процедура, за която те не са виновни
Навръх клетвата на новите съдебни заседатели в най-големия съд в страната – Софийския районен съд (СРС), близо една десета от тях са зачертани от списъка заради навършени междувременно 68 години. Това е пределната възраст за встъпващ заседател по закон. Клетвата ще е в понеделник.
Става дума за 22 души от 250 – това поне бе бройката, обявена миналия март за СРС. Колко от останалите междувременно ще се откажат тепърва предстои да видим. В момента в Софийския районен съд заседателите са около 230.
Де факто бе сезиран за проблема от някои от тях.
При подаването на документи и преминаването на „изпита“ пред Столичния общински съвет изключените сега кандидати са били изрядни, включително откъм възраст. Те са набавяли нужните документи, правили са задължителните удостоверявания, чакали са задължителните справки – едно главоболно занимание, ходили са на препитване в общината и в крайна сметка са били одобрени там. Но процедурата се е проточила една година, включително заради пандемията, извънредното положение и последвалата епидемична обстановка и … 22-ма са чукнали поредна, фатална за избора им година от биографията.
По закон това не би трябвало да се случи, в ЗСВ има ясни срокове. Така не по-късно от 8 месеца преди изтичане на мандата на предните заседатели общите събрания на горните съдилища определят броя на заседателите за долните, 6 месеца преди изтичане на мандата председателите на окръжните и апелативните съдилища съобщават на общинските съвети колко съдебни заседатели трябва да бъдат избрани, 5 месеца преди изтичането на мандата общинарите обявяват, че набират кандидати. Изборът в ОС минава през изслушване – пред специална комисия, после има гласуване на открито заседание на самия съвет, иска се обикновено мнозинство от повече от половината от присъстващите. Този избор, по закон, става 3 месеца преди изтичането на мандата. Следва изпращане на списъка на съответния окръжен, апелативен или спецапелативен съд. Там друга комисия проверява номинираните за съответствие със законовите изисквания, общото събрание ги избира и съдебните заседатели полагат клетва. Мандатът им е 4 години, започва да тече от деня на клетвата, не могат да са заседатели повече от два последователни мандата в един и същи съд.
Мандатът на действащите заседатели в СРС изтече още миналата пролет.
А вече тази седмица проверката в СГС е установила навършените 68 г. на 22-ма от одобрените и сега общинарите трябва да допълнят списъка. Станалите „негодни“ не са официално уведомени – няма подобно изрично задължение по закон, научават случайно и кулоарно.
Така се оказват наказани, без да имат вина.
Заседателите са представители на гражданството, които задължително участват в част от първоинстанционните наказателни дела – при повдигнато обвинение за престъпление, предвиждащо над 5 г. затвор. Те са равни на съдията в процеса и гласът им същата тежест, като неговия, при определянето на присъдата. Участието им в правораздаването е уредено в Конституцията.
Нещо повече – липсата на заседатели може да блокира наказателните процеси и подобна заплаха се е появявала неведнъж. Кандидати да участват в правораздаването не винаги има, особено в по-малките населени места. Заплащането продължава да не е високо и, макар да са с равен глас със съдията при решаването на съдби, те не са на особена почит в Темида. Поне в София заседателите нямат дори „тяхна“ стая в повечето съдебни сгради и отвисяват по коридорите в изчакване да започне делото им. Чува се и за на моменти грубо отношение на магистрати към тях. А тази седмица Съдийската колегия на ВСС не се произнесе по молбата заседателите да бъдат включени във ваксинационния план ведно с магистратите – били грижа на общинските съвети.
Заради проблема със заседателите м.г. имаше поредица от предложения за промени в ЗСВ, направени от окръжни и военни съдилища, а колегията на ВСС трябваше да формира специална работна група.
В момента изисванията към андидатите за заседатели по закон са:
1. възраст от 21 до 68 години;
2.настоящ адрес в община, която попада в рамките на съдебния район на съда, за който кандидатства;
3. завършено най-малко средно образование;
4. не е осъждан за умишлено престъпление, независимо от реабилитацията;
5. не страда от психически заболявания.
Изискваните документи за кандидатиране също не са малко:
1. подробна автобиография, подписана от кандидата;
2. нотариално заверено копие от диплома за завършено образование;
3. свидетелство за съдимост, издадено за кандидатстване за съдебен заседател;
4. медицинско удостоверение, че лицето не страда от психическо заболяване;
5. данни за контакт на две лица, към които общинските съвети да се обръщат за препоръки;
6. мотивационно писмо;
7. писмено съгласие;
8. декларация за липса на несъвместимост;
9. документ за извършена проверка по реда на Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия, ако са родени преди 16 юли 1973 г.
Заплащането пък е на база 1/22 от 60 % от основната заплата на съдия, но не по-малко от 20 лв. на ден. Като възнаграждението за заседателен ден зависи от действително отработените часове – времетраенето на заседанието.
Специално в Софийския районен съд със заповед от февруари 2020 г. то базисно е определено на 10,88 лв и не е променяно. В същото време магистратските заплати са индексирани от 1 януари и възнаграждението в СРС вече е 3284 лв., а 1/22 от 60 % от него са 89,56 лв.
Предстои подбор на заседатели за СГС, тече процедура за Специализирания съд.