Задължителните ваксинации на деца срещу опасни болести не нарушават гарантираното право на зачитане на личния живот и могат да се разглеждат като необходими в демократичните общества.
Това постанови днес Голямата камара на Европейския съд по правата на човека в Страсбург начело с председателя Робърт Спано. Решението е по делото „Vavřička и други срещу Чехия“. То е първо по рода си за задължителните детски ваксинации, но може да има последици като налагане на политики за задължителни ваксинации срещу Covid-19, съобщи БНР, като се позова на експерти.
В Чешката република законът предвижда задължителни васинации на децата срещу 9 болести – дифтерия, тетанус, полиомиелит, заушка, рубеола и др. Наказанието за родителите, отказали да ваксинация, е глоба, а на децата се отазва прием в детска градина. Санционирани семейства са сезилари Страсбург за нарушение на чл. 8 – правото на личен живот.
„Целта на съответното законодателство е защита срещу болести, които могат да създадат сериозен риск за здравето. Тя съответства на целите за защита на здравето и на правата на другите, разпознати в члена за защита на правото на личния живот от Конвенцията за правата на човека“, се казва в решението. И още – Конвенцията за човешките права, както и други международни инструменти, задължават страните да предприемат необходимите мерки за защита на живота и здравето на тези, които попадат в тяхната юрисдикция.
Според Голямата камара здравната политика на Чехия е в съответствие с „най-добрия интерес“ на децата, като целта е всяко дете да бъде защитено срещу сериозни заболявания чрез ваксинация или по силата на групов имунитет.
„Това решение увеличава възможността за задължителна ваксинация при условията на настоящата епидемия Covid-19“, заявява пред АФП Никола Хервиу, правен експерт, специализант в ЕСПЧ.
Пълният текст на решението тук. По него има две „особени мнения“ на съдии в 17-членната камара.