Не е ясно на какво законово основание Комисията „вади“ от списъка новоизбрани народни представители
Централната избирателна комисия излезе с решение след полунощ за разпределение на броя на мандатите между шестте политически формации, които влизат в новия парламент.
С друго решение ЦИК прие и окончателните данни от проведените избори за народни представители на 4 април. В него се публикуват броят на избирателите по списъци, колко от тях са положили подписи след гласуване, какъв е броят на намерените в избирателните кутии действителни бюлетини, включително и от машинния вот, броят на недействителните гласове, както и разпределението на гласовете за всяка партия и коалиция, обобщени данни от гласуването в чужбина.
Коалицията ГЕРБ – СДС ще има 75 депутати, или с 20 по-малко, отколкото след предишните избори.
С първото си явяване на избори партията на Слави Трифонов спечели 51 места в парламента.
БСП ще има 43 депутати при 80 в миналото народно събрание.
От партиите в предишния парламент само ДПС ще има повече депутати – 30, или с 4 повече.
„Демократична България“ вкарва в НС 27 представители, а Коалицията „Изправи се! Мутри вън!“ – 14 депутати.
50.61% е активносттана тези избори. 790 000 са предпочели машинно гласуване.
Над 33 600 души са гласували с „не подкрепям никого“.
Броят на недействителните бюлетини на парламентарните избори е 86 527. Нито една недействителна не е от машините, само от хартиените.
От списъка с депутати бяха извадени 8 депутати. Двама от ГЕРБ и шестима от ДПС. От ГЕРБ това са Бойко Борисов и Павлин Ганчев. От познатите лица на ДПС – Хасан Азис и Искра Михайлова няма да влязатв новия Парламент.
Не е ясно на какво законово основание ЦИК „вади“ от списъка на новоизбраните народни представители онези от тях, които са подали искания за отказ до комисията. Правомощията й позволяват единствено да обяви новоизбраните за депутати, а отказите от представителство в парламента, се решават чрез подаване на оставка пред Народното събрание, а при неизбираемост или несъвместимост – от Конституционния съд. С решение №5 от 2001 г. КС ясно обяви, че четиригодишният мандат на НС, и депутатите, по чл. 64 , ал.1 от Кноституцията започва да тече от датата на изборите. Практиката на ЦИК, не може да замества разпоредбите на Конституцията, а решенията на КС са задължителни за спазване, напомнят конституционалистите.
В становището социологът Цветозар Томов, бивш член на ЦИК, коментира: ЦИК не избира кандидат-депутатите, избира ги народът. ЦИК само утвърждава този избор и не може да го променя. Сроковете за отказ от кампанията са фиксирани в Изборния кодекс и изтичат далече преди изборния ден. А ако вече избраният депутат не желае да встъпи длъжност, той следва да предприеме необходимите действия пред новоизбрания парламент.
По този начин се оформя една отвратителна практика – популярни и влиятелни политици да се включват предизборната кампания без да имат намерение да поемат задълженията си, ако бъдат избрани, а ЦИК да утвърждава тази практика със слугинските си решения, смята социологът.