ГЕРБ ще предложи състав на ново правителство, въпреки „малкото шансове то да бъде подкрепено“. Заявката бе дадена на брифинг на ГЕРБ, в отсъствието на лидера Борисов – той се оказа зает с важни разговори с чужди партньори. Че няма да подкрепят кабинет на ГЕРБ са категорични всички останали от бъдещия парламент – „Има такъв народ“, БСП, ДПС, „Демократична България“, „Изправи се, мутри вън!“.
Заявката за ново правителство на досегашните управляващи направи Томислав Дончев. Пред журналистите застанаха също Костадин Ангелов и Даниел Митов. Дончев и Ангелов са в кабинета „Борисов“ – 3, Митов е бивш външен министър в „Борисов“ – 2. И тримата са избрани за депутати в 45-ия парламент.
„Като първа политическа сила сме длъжни да предложим правителство, въпреки малкото му шансове да бъде подкрепено. Ще предложим правителство не като политически знак, а правителство, което от ден първи да може да работи, да решава проблемите и да гони амбициозните цели, които си поставяме. Истината е, че българските граждани дадоха много сериозна задача на политиците. Като че ли сведохме политиката до песни, танци, надвикване, но политиката е вземане на решение – за това освен експертиза се изисква също множество и носене на отговорност“, обяви Томислав Дончев.
Отговор на въпроса за персоналния състав на готвения кабинет и най-вече за премиер, не бе даден. „В предложението за кабинет ще има и приемственост, и промяна“, лаконичен бе Дончев.
До завъртането на рулетката с връчването на мандатите за съставяне на кабинет ще се стигне след конституирането на 45-о Народно събрание. По Конституция президентът трябва да го свика най-късно до 4 май.
Процедурата е известна – държавният глава възлага съставянето на правителство първо на кандидата за премиер, посочен от най-голямата парламентарна група (в случая е ГЕРБ), при неуспех – на кандидата на втората по големина група („Има такъв народ“), не успеят ли и те – на трета група, по преценка на президента. Проучвателният мандат е приключил успешно, когато кандидатът предложи на президента състав на МС. Следва гласуване в Народното събрание, поотделно за министър-председател и за кабинет. При неуспех президентът разпуска парламента, назначава служебно правителство и насрочва нови парламентарни избори.
Всички политически сили в новия парламент – „И