Известният столичен адвокат Ивайло Дерменджиев обяви кандидатурата си за председател на Висшия адвокатски съвет (ВАдС). Това стана в Деня на Конституцията и юриста и бе оповестено на специален сайт, изработен за изборите за Висш адвокатски съвет.
Дермендижев е третият адвокат, който се включва в битката за върховете на адвокатурата. До момента кандидатури вече обявиха адвокат Райна Аврамова от София и председателят на Пловдивската адвокатска колегия Иван Демерджиев.
Д-р Ивайло Дерменджиев е адвокат от Софийска адвокатска колегия с общ адвокатски стаж от над 30 години.
Той e poдeн нa 7 нoeмвpи 1962 г., зaвъpшил e пpaвo в Юpидичecĸия фaĸyлтeт нa Coфийcĸи yнивepcитeт „Cв. Kлимeнт Oxpидcĸи“. През 2002 г. се дипломира в Кеймбриджкия университет, Обединеното кралство, със специалност „Въведение в английското право и Правото на Европейския съюз”.
През 2012 г. защитава докторантура по Международно частно право към катедра „Международно право и международни отношения” в Софийски университет „Св. Климент Охридски”. Член е на Управителния съвет на БТПП и на Президиума на АС при БТПП. Като като арбитър е участвал в разглеждането и решаването на над 200 арбитражни дела от 1995 година до днес.
От 2002 г. е арбитър в Международния арбитражен съд по спорта в Лозана, Швейцария (CAS). Членува в Лондонския международен арбитражен съд (LCIA). Участвал е в разглеждането на повече от 40 международни дела. Представлявал е страни по над 25 международни частноправни спора.
Защитавал е интересите на България в близо 25 международни дела. Сред тях са защитата на Агенцията по приватизацията в дело на австрийската компания EVN заради продажбата на „Електроразпределение – Слънчев бряг“, както и в нашумялото дело на Гад Зееви срещу АП по повод приватизацията на АК „Балкан“. Защитавал НЕК в ICC Zurich срещу Джейлан Холдинг и др.
Член е на Британско-българската правна асоциация в Лондон и на Австрийско-българската търговска камара.
От 2018 г. преподава в СУ „Св. Климент Охридски”, като води лекции по „Международен търговски арбитраж”. Лектор е на ежегодните семинари, организирани от Международния адвокатски съюз (UIA), на теми от областта на арбитража и спортното право.
От 2009 г. до момента е Почетен консул на Република Кения в България.
Ивайло Дepмeнджиeв e eдинcтвeният юpиcт y нac c лицeнз зa пилoт нa caмoлeт. Гoвopи aнглийcĸи и pycĸи eзиĸ.
Мотото на кампанията му е „Заедно за адвокатурата“.
„ Институционалната независимост и самоуправление на адвокатурата се обезпечава чрез възлагане функциите по организацията на адвокатурата, начина на упражняване на адвокатската професия, вътрешно-институционалния контрол върху адвокатите и органите на адвокатурата и достъпа до професия, включително осъществяването на дисциплинарна власт, на Висшия адвокатски съвет, а не на държавен орган. Висшият адвокатски съвет е институция, която олицетворява единството на българската адвокатура и чрез която адвокатурата влиза в отношение с всички конституционно установени власти и органи в страната. На самия Висш адвокатски съвет е възложено и самостоятелно конституционно правомощие по чл. 150, ал. 4 от Конституцията.
От начина, по който Висшият адвокатски съвет изпълнява възложените му с Конституцията и закона правомощия зависи дейността на цялата адвокатура и работата на всеки един адвокат, а като краен резултат – и ефективната защита на правата на гражданите. Затова е от изключителна важност какви хора ще застанат начело на адвокатурата и дали те чрез своите знания, умения и съвест ще могат да обезпечат и свободата, и независимостта, и самоуправлението на адвокатурата. Няма съмнение – всички искаме професионално подготвена, обществено ангажирана и етична адвокатура.
Искаме материално осигурен професионален и личен живот на адвокатите. Искаме да ни уважават, искаме да ни ценят. Това зависи от всички нас. Адвокатурата има неподозиран потенциал – можем много и нека го постигнем заедно!“