Корнелия Нинова обяви, че БСП ще върне третия мандат, който ще им бъде връчен от президента на 5 май. При това положение държавният глава ще назначи служебно правителство. В надпревара някои политици в оставка заявиха, че промените в Изборния кодекс ще доведат до конституционна криза.
„Конституционна криза означава два от конституционно предвидените органи да не функционират. В случая изборите, макар и предсрочни, няма да доведат до конституционна криза. Кризата в момента е политическа, защото няма воля за съставяне на кабинет в рамките на това Народно събрание“, коментира пред БТВ доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право в СУ Кл. Охридски.
„За промените в Изборния кодекс всички се фокусираха върху състава на ЦИК, а никой не обръща внимание на разширяването на възможностите за избирателно право на хора, които досега бяха по-ограничени – не само в страната, но и в чужбина, във връзка с карантинираните също. Има улеснение от гледна точка на кандидатите как ще подават подписки. Има въпроси, които са отложени във времето като район „Чужбина“ и въпросът с промените в избирателната система. Заявката е, че след изборите този въпрос отново ще се отвори“, заяви Киселова.
„Броят на секциите в чужбина няма да бъде ограничен до дипломатическите ни представителства“, категорична бе юристката. Тя напромни, че в избирателинте секции с над 300 души население, е запазена възможността за гласуване с хартиена бюлетина, в случай че възникне проблем с машините, за да се запазят избирателните права на гражданите. Да се казва, че ще се гласува само с машини е невярно, катгерочина бе Кислева. Тя допусна, че в чужбина ще се гласува с хартиена бюлетина.
Никой не обърна внимание на равнопоставеността на политическите партии в медиите, заложени в поправения ИК, напомни специалистът. Няма да има вече доминация само на няколко партии в телевизионния ефир, както беше на предходните избори, каза Киселова.
Според нея коментарът на премиера Борисов, че президентът вече „държи и съдиите и отбора“ е некоректен, защото той не може да избере когото си иска, а само сред предложените от партиите, а в правилата е посочено как да бъдат избрани членовете на ЦИК, ако партиите предложат повече кандидати.
„В този смисъл ЦИК в момента е функция на парламентарните партии“, каза Киселова, която отбеляза, че досега назначенията на президента не са били проблем.