Последни новини
Home / Законът / Окончателно, съдът отмени спирането на небостъргача „Златен век“

Окончателно, съдът отмени спирането на небостъргача „Златен век“

Defakto.bg

С окончателно решение Върховният административен съд (ВАС) отмени спирането на строежа на небостъргача на Артекс „Златен век“ в столичния квартал „Лозенец“.

Казусът със спряния през 2019 г. строеж от ДНСК след граждански протести за втори път се завърта във ВАС. ДНСК мотивира акта с изтели разрешителни, а миналата година върховният съд отмени решение на първата инстанция АССГ и върна казуса за ново произнасяне. И при второто гледане столичният административен отново отменя спирането на строежа. А Софийската градска прокуратура и ДНСК обжалват пред Върховния административен съд.

Днес върховните съдии Севдалина Червенкова, Стефка Кемалова – докладчик и Мартин Аврамов оставят в сила решението на първата инстанция АССГ.

Фактите и правните изводи, посочени в заповедта, са установени по делото посредством множеството събрани писмени доказателства, както и чрез трите съдебно-технически експертизи, приети от двата съдебни състава на АССГ, разглеждали спора по същество. При така установените факти, правилен се явява крайният извод на първостепенния съд за материална незаконосъобразност на заповедта, съобщават от ВАС (решението още не е публикувано, в процес на заличаване на данни е).

Относно първия строеж „административна сграда“, спрян от Директора на ДНСК, е установено по безспорен начин, че констатираните отклонения от проекта не са съществени по смисъла на чл. 154, ал. 2, т. 5 ЗУТ, а именно : Не е променена строителната конструкция  на сградата „и“ не е променен вида на конструктивните елементи „и/или“ натоварнията в сградата, които условия следва да са кумулативно изпълнени съгласно приложимата норма. Що се отнася до липсата на обезопасителна мрежа на строежа и шпакловка в подземните три нива, както се каза по-горе, в оспорената заповед липсват мотиви, като освен това посоченото за тях правно основание по чл. 169, ал. 1, т. 3 ЗУТ не попада в хипотезата на чл. 154, ал. 2, т. 5 ЗУТ.

Относно втория строеж, предмет на заповедта, така наречения „изкоп/насип с дълбочина около 15 метра“ е установено, че същият е бил засипан от възложителя няколко дни преди издаване на заповедта. Следователно, в тази част процесната заповед се явява издадена в нарушение на чл. 224, ал. 5 ЗУТ.

Касационната инстанция приема, че не са били допуснати нарушения на съдопроизводствените правила от категорията на съществените, въпреки обратните твърдения в касационните жалби. Поради това решението на първоинстанционният съд трябва да бъде оставено в сила като валидно, допустимо и правилно.

„Настоящата съдебна инстанция не установи допуснати от съдебния състав нарушения на съдопроизводствените правила от категорията на съществените, въпреки обратните твърдения в касационните жалби. С оглед предмета на правния спор, правилно е разпределена доказателствената тежест и са дадени конкретни указания на страните в този смисъл; проведени са редица открити съдебни заседания, в хода на които съдът мотивирано се е произнесъл по доказателствените искания; спазени са указанията на първата касационна инстанция; приетите доказателства са допустими и са относими; обсъдени са от съда, който е постановил мотивиран съдебен акт“, пише в решението на ВАС, което е окончателно.

 

About De Fakto

Проверете също

След 5 г. делото срещу Атанас и Пламен Бобокови за „опасните отпадъци“ тръгва по същество в СГС

Делото срещу Атанас и Пламен Бобокови за опасните отпадъци тръгва по същество, съобщиха от  САС. …

ВКС отхвърли касационно обжалване на Агенцията по вписванията, осъдена за загубени имоти заради неин гаф

  Върховният касационен съд  недопусна до касационно обжалване жалба на  Агенцията по вписвания срещу осъждане …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.