Сборник на задължителните тълкувания на основния закон от Конституционния съд, от създаването му през 1991 г. до края на 2020 г., е съставила доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право в СУ „Климент Охридски“. Сборникът съдържа същината на решенията на съда (мотиви и диспозитив). Самите тълкувателни решения са подредени систематично и хронологично под съответната разпоредба, чието тълкуване се дава.
Традиционната структура на решенията е променена е, като на първо място е изведен диспозитивът, а след него са представени мотивите, въз основа на които е дал тълкуването Съдът. Не са включени становищата на заинтересованите страни, както и особените мнения на конституционните съдии, съобщи съставителят.
Сборникът е предназначен за практикуващи юристи, студенти, изучаващи дисциплината „Конституционно право“, политолози, журналисти и всички, изкушени от конституционната юриспруденция.
Четвъртата българска Конституция е приета от VII Велико Народно събрание и влиза в сила на 13 юли 1991 г., напомня доц. Киселова. Оттогава е била изменяна и допълвана пет пъти (2003, 2005, 2006, 2007 и 2015 г.). Именно с новата Конституцията бе създаден за първи път и Конституционен съд.
Конституционният съд приема решения по искания за противоконституционност и задължителни тълкувания на разпоредбите на основния закон. Отделно съдът издава определения (по допустимостта на исковете и споровете или по други процедурни въпроси), а с разпореждания председателят на КС разпределя например, работата между съдиите, обнародва актовете и др.
Решенията на КС са окончателни и задължителни за всички държавни органи, юридически лица и граждани, за които се отнасят. Те са обвързващи и за самия КС. Решенията влизат в сила три дни след тяхното обнародване. При установяване на противоконституционност на закон, той престава да се прилага след влизането в сила на решението. Решенията, които имат индивидуален характер (спор за избора на президент) влизат в сила по реда на ненормативните актове – от деня на постановяването им от съда.