Софийска градска прокуратура се е самосезирала с проверка дали са били подслушвани политици
Късно вечерта в четвъртък вицепремиерът и министър на вътрешните работи Бойко Рашков потвърди за БТА информацията, че политици са били подслушвани тази година от две служби – ДАТО и ДАНС. Рашков каза още, че сред подслушваните политици около изборите на 4 април е бил и служебният премиер Стефан Янев. Той заяви още, че получил информация, според която в момента в ДАНС се унищожават материали.
Коментарът бе по повод изнесената вчера пред медиите информация от Атанас Атанасов, че тази година около изборите са подслушвани политици, а самият Рашков, който е първият ръководител на Бюрото за контрол на специалните разузнавателни средства, настоя въпросното звено да се самосезира и провери сигналите. Националното бюро за контрол на СРС може да бъде сезирано от всеки с въпроса дали е бил подслушван незаконно. За да бъде едно СРС законно, то трябва да е било поискано от компетентен съд, службите да са представили пред магистратите достатъчно данни, че някой е съпричастен към даденото престъпление. Поне в съда трябва да има следи от разрешение за ползване на СРС.
През 2018 г. съставът на бюрото бе сменен със скандал, а оттогава тази структура не е съобщила за нито едно установено нарушение. Докато се оглавяваше от Рашков, се научаваше, че ДАНС подслушва незаконно.
Вчера пред БНР Атанас Атанасов („ДБ“) обяви, че 32 политици, в това число и водачи на парламентарни листи, са били подслушвани след Нова година, както и по време на парламентарните избори на 4 април. Атанасов апелира вътрешният министър да извърши проверка по отношение на кого са използвани специални разузнавателни средства в последните три месеца от дирекция „Вътрешна сигурност“, както и по кои оперативни дела са унищожени материалите, придобити чрез СРС, откакто е назначено служебното правителство.
Пред „Свободна Европа“ той заяви, че три звена в службите за сигурност са подслушвали 32 висши политици в България, като в това число влизат както партийни лидери, така и водачи на листи на отминалите парламентарни избори. Подслушваните са били от „Има такъв народ“, „Демократична България“ и „Изправи се! Мутри вън!“ , като 12 от тях са подслушвани от “Вътрешна сигурност” на МВР, 12 от ДАНС, а останалите 8 от ГДБОП.
Според Атанасов придобитите с тези СРС-та материали, дешифрирани на хартия, миналата седмица са нарязани с шредери и унищожени във “Вътрешна сигурност”.
В петък съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов поиска прокуратурата да обяви до вторник резултатите от проверката за незаконно подслушване на 32-ма опозиционни политици. Той призова държавното обвинение да излезе с пълна и детайлна информация кой е бил подслушван.
По думите му вече никой не вярва на проверките на прокуратурата, защото обикновено тя се включва да „замита“ скандалите. Той даде и пример със записа от кампанията за евроизборите на Бойко Борисов, в който се разбира, че с тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров и заместника му Иван Гешев планират операции срещу хора, за които Борисов се заканва, че ще им избие зъбите.
Гешев, взимай си каскета и си пиши оставката, защото съм сигурен, че двамата с Борисов сте планирали това нещо. Защото съм сигурен, че това е само малка частичка от всички злоупотреби с държавна власт„, апелира а Христо Иванов.
В ДАНС е започнала вътрешна проверка на изнесеното. Днес Софийска градска прокуратурата съобщи, че е възложила проверка на Националното бюро за контрол на специализираните разузнавателни средства, „във връзка с неговите компетенции по закон, извършването на проверка в Дирекция “Вътрешна сигурност“-МВР, ГДБОП-МВР и ДАНС, която следва да установи извършени ли са нарушения при прилагането на СРС“.
„Прокуратурата не може да възлага проверка на Националното бюро. Българската прокуратура така и не можа да разбере, че НБКСРС е независим държавен орган, който е упълномощен да осъществява такава проверка, включително и върху прокуратурата. Днешното изявление на прокуратурата показва правно невежество”, коментира Бойко Рашков. Той припомни, че Бюро е независим орган, включително проверяващ и самата прокуратура, която има право да иска СРС-та.
Служебният министър коментира пред БНР, че тази сутрин (петък) е свалил доверието си от Стефчо Банков, началник на дирекция „Вътрешна сигурност“ в МВР – една от двете служби, освен ГДБОП, които ще бъдат проверени от Бюрото за контрол на СРС.