Ред въпроси и проблеми са били обсъдени на кръга от срещи между правосъдният министър Янаки Стоилов, зам.-министърът Мария Павлова и ъсловните организации на магистратите. Това става ясно от съобщение на МП.
Пред Съюза на съдиите в България (ССБ) Стоилов е поставил въпроса за работата по съдебната карта. Както е известно, избраният от ВСС радикален модел за нейната реформа (модел 4) бе срещнат на нож от немалка част от магистратите, като над 500 от тях изпратиха подписка срещу него. А миналата седмица Общото събрание на адвокатите остро критикува този модел и обяви, че така съдът се отдалечава от човека. Защитниците приканиха за широки обществени консултации и преосмисляне. За последно в писмо до представляващия съвета Боян Магдалинчев и СК са настояли срещата им да е преди представянето на конкретните предложения за тази реформа, насрочено за 8 юли.
Съюзът на съдиите също излезе с позиция, в края на март, срещу предвижната в модела радикална промяна на родовата подсъдност по дела.
А на срещата в МП: „Министърът и председателят на Съюза г-н Калин Калпакчиев постигнаха съгласие, че трябва да се работи за създаването на ясни критерии, по които да се извърши тази дейност. На срещата беше засегната и темата за Единната информационна система на съдилищата. Двете страни се обединиха около тезата, че електронното правосъдие е важна тема, по която трябва да се търси цялостен подход“, съобщават от министерството.
С Асоциацията на прокурорите и Камарата на следователите е обсъдено подобряването на диалога между институциите и магистратските организации. Председателят на Асоциацията на прокурорите Владимир Николов е изразил готовността на организацията да участва активно в предложения от проф. Стоилов анализ на специализираното правосъдие.
Председателят на Камарата на следователите Петко Петков изразил желанието на следователите да участват по-активно в диалога в съдебната система, включително чрез участие в работни групи.
Синдикатите в сектор сигурност са поставили проблеми със забавяне на издаването на подзаконови нормативни актове, което пречи на тяхната дейност. Стоилов и Павлова са поели ангажимент за краткото време на служебния кабинет да направят възможното за преодоляване на това забавяне.
Министърът на правосъдието и заместниците му продължават срещите си с други професионални организации, неправителствени организации и синдикат към Министерство на правосъдието.
Днес те приемат представители на Висшия адвокатски съвет, Нотариалната камара, Камарата на частните съдебни изпълнители и Държавните съдебни изпълнители.