Налице е свързана верига от закони – от „Магнитски“ до Закон за извънредните икономически мерки, разяснява адвокат Ивайло Дерменджиев
Всяка една компания, която има транзакция с лицата и фирмите, на които са наложени икономическите санкции от САЩ, може да бъде глобена с 250 000 долара, но може да бъде глобена и два пъти в размера на сумата, която е била преведена, договорена или част от търговските им отношения.
Това разясни адвокат Ивайло Дерменджиев пред БНТ в коментар за закона „Магнитски“, налаганите наказания и последиците от тях. Адвокат Дерменджиев, който миналата неделя бе избран за председател на ВАдС, е арбитър в Международния арбитражен съд по спорта в Лозана, член на Лондонския международен арбитражен съд, участвал е в разглеждането на повече от 40 международни дела, води лекции в СУ по „Международен търговски арбитраж”.
Юристът разясни, че санкционираните от САЩ шестима българи са разделени на две групи – едните са само със забрана за влизане в Щатите (Александър Манолев, Петър Харалампиев, Красимир Томов – б.р.), при другите освен тази забрана са наложени и икономически мерки спрямо тях и компаниите, които притежават (Делян Пеевски, Васил Божков, Илко Желязков – б.р.).
Забраните за влизане на територията на САЩ не се обжалват, те се налагат от правителството, могат да бъдат вдигнати само от него и не подлежат нито на съдебен, нито на друг контрол, каза Дерменджиев.
Икономическите санкции на свой ред са наложени от комисия на Министерството на финансите – Комисия за финансов контрол на икономическите отношения, която може да ги разшири и към всички компании, имащи договори и някакви икономически или други правоотношения с лицата и фирмите от списъка.
Налице е свързана верига от закони в САЩ, които, взаимообвързани, създават база за санкции, подчерта специалистът. Законът „Магнитски“ говори главно за човешките права, но в разширението му е влязла и корупцията като част от нарушаването на човешките права. А конкретните санции се налагат по един много общ закон – Закон за извънредни икономически мерки. Именно по него може сериозно да бъде глобена всяка компания, която има транзакции с въпросните лица и фирми . Така е била наложена глоба от 9 милиарда долара на банка Париба, тъй като е извършвала определени операции по санкциите срещу Иран.
Информацията, на която се базират процедурите по закона „Магнитски“ и свързаните закони , може да е от различни източници. Може да е от сенатска комисия, сезирала финансовото министерство, но разследването може да е направено и от самата администрация на САЩ. Има и трети начин – американските власти да бъдат уведомени от чужда държава. Тогава се възприема, че това уведомление е сравнително обосновано и само върху тези твърдения те биха възприели санкции. Четвъртият начин е да бъдат сезирани от неправителствени организации. Като в случая „не е необходимо да са доказани факти и събития, могат да са и само заявени такива“, подчерта Ивайло Дерменджиев. Тази информация никога не се обявява публично.
Наложените мерки срещу цитираните българи на този етап са главно блокиране на банковите сметки. А блокирането може да бъде обжалвано пред американски съд.
На въпрос дали е изненадан от присъствието на Делян Пеевски и Илко Желязков в списъка със санционирани, юристът отговори: „Не. Такова производство беше инициирано от Цветан Василев преди време в САЩ срещу 52 човека в общ тип искова молба, адресирана до Държавния департамент, по въпроса се работи от години“. Напомни и че Делян Пеевски, на свой ред, беше ангажирал лобистка фирма в САЩ, която да брани интересите му.