Освен министъра на правосъдието, и главният прокурор Иван Гешев е разпоредил проверки в затворите и в затворническите общежития.
Това става ясно от съобщение на ПРБ от днес. А проверката е наредена на 31 май и се дават указания за изготвяне на доклади „в кратки срокове“, се разбира от съобщението.
Проверката трябва да установи спазват ли се забраните за притежаване и ползване на „вещи и предмети“ от ришените от свобода. Както и дали затворническата администрация еднакво е прилагала пускането на затворници в „домашен отпуск“ от юни м.г. до края на май т.г.
Миналия петък зам.-министърът на правосъдието Мария Павлова оповести за приключили проверки в затворите. Резултатът е, че сезират държавната финансова инспекция за 4 обществени поръчки и за фонд „Затворно дело“. Установени са и 9 случая на сексуално издевателство зад решетките от януари 2017 г. до май 2021 г.
Какво ще проверява прокуратурата (съобщението)
На 31.05.2021 г. със заповед на Главния прокурор на Република България Иван Гешев е разпоредено извършването на проверки в затворите и затворническите общежития. Същите се извършват в съответствие с правомощията на прокуратурата по осъществяване на надзора за законност при изпълнението на наказанието лишаване от свобода.
На административните ръководители на Софийска градска прокуратура и окръжните прокуратури в Кюстендил, Пловдив, Пазарджик, Стара Загора, Сливен, Бургас, Варна, Плевен, Ловеч и Враца, е възложено сформирането на екипи за извършването на проверки в затворите и затворническите общежития. Проверките имат за цел да установят спазват ли се разпоредбите на Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража (ЗИНЗС) и съответната актуална заповед на министъра на правосъдието, регламентиращи притежаването и забраната за притежаване и ползване на вещи и предмети от лишените от свобода.
В хода на проверките следва да се установи и дали пенитенциарната администрация еднакво и точно е прилагала закона при издаването на заповед за „домашен отпуск“ на лишените от свобода в периода 01.06.2020г. – 31.05.2021г.
Обект на проверката са и организацията на охраната в затворите и затворническите общежития, както и дали се спазва регламентирания в ППЗИНЗС ред при постъпили оплаквания за упражнено насилие – осигурява ли се незабавен достъп до медицински специалист, извършва ли се щателен медицински преглед, предприемат ли са незабавни действия по уведомяване на съответната прокуратура и изпращане на относимите документи, осигурява ли се допълнително освидетелстване на пострадалия от независим експерт и др.
Проверяващите следва да установят какъв е броят на регистрираните случаи на постъпили оплаквания за упражнено насилие и констатирани травматични наранявания за проверявания период, по колко от тях е уведомена съответната прокуратура и как са приключени образуваните преписки.
Докладите за резултатите от проверките следва да се изготвят в кратки срокове. Указано е в случаи на установяване на данни за престъпления или нарушения, да се предприемат необходимите действия за отстраняване на закононарушенията и ангажиране на наказателна и/или дисциплинарна отговорност на виновните лица.