
Омбудсманът Диана Ковачева започна битка за промени в система за медицинска експертиза, която де факто подлага на унижения хора с необратими увреждания.
В препоръка до служебния здравен министър д-р Стойчо Кацаров тя посочва, че институцията й е засипана от сигнали и жалби, в които хората в неравностойно положение търсят съдействие за разрешаване на проблемите си. „Един от сериозните проблеми, на който до момента не е намерено решение, е определянето от ТЕЛК на срок на инвалидността, който не е пожизнен, при граждани с дефинитивни състояния без възможност за пълно или частично възстановяване“, пише Диана Ковачева.
Тя посочва, че причина за това най-често е изискването на чл. 69, ал. 1 от Наредбата за медицинската експертиза, съгласно който при множествени увреждания, някои окончателни, срокът на инвалидността се определя от една до три години.
Омбудсманът акцентира, че в голяма част от случаите съпътстващите увреждания, които налагат периодичното преосвидетелстване на граждани, нямат решаващо значение при определяне на общия процент трайно намалена работоспособност (вида и степента на увреждане), а нерядко изобщо не участват при оценката. Освен това, при преосвидетелстване на тези граждани, от ТЕЛК изискват те да представят документи, доказващи и трайното увреждане. Според гражданите, това е унизително и лишено от всякаква логика изискване, тъй като поставената им диагноза е дефинитивна, т.е. окончателна и необратима.
Ковачева обръща внимание и на факта, че честото преосвидетелстване на такива граждани, освен затруднения и финансови разходи за тях, допълнително натоварва и органите на медицинската експертиза.
Общественият защитник препоръчва на здравния министър да се регламентира определянето на пожизнен срок на трайно намалената работоспособност/вид и степен на увреждане за всички случаи, когато водещото увреждане е необратимо. Тя настоява още да се ускори въвеждането на информационната система „Медицинска експертиза“ и да се създаде възможност за подаване на всички документи за ТЕЛК по електронен път.
Според Диана Ковачева в условията на пандемия тази системата не само ще помогне на гражданите, които разполагат с техническа възможност, да изпращат по електронен път документите си, но и ще осигури достъп на отговорните органи до цялата медицинска информация, която има отношение към експертизата.
В препоръката си до здравния министър, омбудсманът настоява засили контрола върху дейността на органите на медицинската експертиз и да не се допускат случаи на механично назначаване на допълнителни изследвания и консултации, които не са необходими за експертизата или са налични във вече представените медицински документи.
Омбудсманът е категорична, че е необходимо навременно да се осигурят на здравноосигурените лица всички необходими изследвания и консултации за експертизата, които да бъдат заплащани от НЗОК.
Диана Ковачева настоява също за проверки на всички РКМЕ и ТЕЛК в страната във връзка с осигуряване на достъпна среда – пред и в сградите, за явяващите се за освидетелстване и преосвидетелстване хора с увреждания, както и на организацията на работа на комисиите. За сюрреалистичната картина на глухите и тесни коридори, в които хора с увреждания няма къде да седнат, наскоро писа в. Сега. По този повод тя настоява за проверки на всички комисии за медицинска експертиза във връзка с осигуряване на достъпна среда за явяващите се за освидетелстване и преосвидетелстване хора с увреждания, както и на организацията на работа на комисиите.
„За съжаление, провеждането на голяма част от изследванията, особено високоспециализираните в дома на тези граждани е невъзможно, а специалистите отказват да ги посетят за провеждане на необходимите за експертизата консултации“, подчертава омбудсманът.