Председателят на Върховния касационен съд спечели втора съдебна битка срещу НАП.
С решение от 23 юни, обявено сега, съдия Ирина Кюртева от Административен съд – София-град (АССГ) отменя почти изцяло ревизионен акт, определил че Панов дължи над 11 хиляди лева допълнителни данъци заради „укрити“ приходи.
Дължи, но само 890 лева, постановява АССГ. Като налогът е върху суми, платени през 2013 г. от наемател за текущ ремонт и режийни разноски на жилище.
Решението не е окончателно, може да бъде оспорено пред Върховния административен съд.
Данъчните ревизии срещу Панов често се ползват от противниците му като аргументи срещу председателя на ВКС. Общественото възприятие обаче е за „наказателна акция“ и то се потвърждава от второ съдебно решение.
В края на април АССГ отмени друг ревизионен акт на НАП от 2019 г., защото соченият от данъчните повод за ревизирането не е съществувал, ревизията е била незаконна и е налице произвол.
В новото решение приетата „частична“ основателност също е говоряща, на фона на гръмките претенции за „укриване на доходи“. Може и да е спорна, но за това си има горни инстанции.
Самият Панов и защитата му заявяват, че резултатите от ревизията почиват на произволни, нелогични и необосновани предположения, направени в противоречие със събраните доказателства. И че председателят на ВКС стриктно е подавал данъчна декларация всяка година, „укриване“ изобщо не може да се твърди.
Ревизията е извършена през 2018 г., но за периода 2013-2015 г. Първоначално данъчните определят 11 953,22 лева допълнителни задължения по Закона за доходите на физическите лица плюс над 5 хиляди лева лихва за забава, размерът е леко намален през 2019 г.
Декларациите наистина са подавани стриктно и „укриване“ по този параграф няма, признава съдия Ирина Кюртева. Тя отхвърля като неоснователни и недоказани и твърденията на данъчните за „укрити“ приходи от хонорари, продажба на имот, предположенията им за разполагаеми суми при командировки в чужбина и за трите ревизирани години. В каталога е включен дори хонорар с авансово платен данък.
АССГ обаче приема, че през 2013 г. Панов е получил 2 933 лева от наемател, които са подлежали на отделно облагане и отхвърля възражението, че това е възстановяване на извършени разходи, а не доход. Съдът отхвърля и писмената декларация на наемателя, който сега живее в чужбина, тъй като не е допустима в съдебното производство.
Пълният текст на решението – тук.