Обезщетение от близо 40 00 евро присъди днес Европейският съд по правата на човека по делото „Стоян Николов срещу България“.
Казусът е за конфискувани от Николов 34 300 евро на митницата, само защото тази сума не е била декларирана през 2009 г. Конфискацията става окончателна през 2011 г. с решение на Административен съд – София-град (АССГ).
През 2011 г. Николов внася и жалба в ЕСПЧ, междувременно той почива, но наследниците му продължават делото.
В жалбата се твърдят нарушения на чл. 6, п. 1 – право на справедлив процес, чл. 13 – ефективни средства за защита и на защитеното право на собственост по Протокол 1, п. 1 от Европейската конвенция.
Николов и наследниците му поддържат, че в окончателното съдебно решение у нас АССГ не е отговорил на основни въпроси, поставени пред него. Най-вече – че санкцията е прекомерна за нарушението, като в същото време няма реална защита срещу нея.
С решение от днес Евросъдът приема нарушение на правото на собственост по Протокол 1, п.1 от Евроконвенцията. И присъжда България да плати 34 300 евро за материални вреди, както и 3 500 евро за разноски.
Това не е първото подобно решение на ЕСПЧ.
През 2018 г. държавата бе осъдена от турския гражданин Исмет Торгул по сходен казус, а присъденото обезщетение бе 208 500 евро.
През 2008 г. при напускане на България на митницата от Торгул са конфискувани 199 400 евро, обявени от него като средства от продажбата на автобомобил и от банкова сметка, понеже не били декларирани на влизане в страната.
Основанието е чл. 20 от Валутния закон, предвиждащ конфискация за недекларирани суми и други валутни ценности, когато се пренасят през границата за или от трета страна.
Мярката е непропорционална и не отчита тежестта на нарушението, прецени Страсбург през 2018 г.
Междувременно текстът от Валутния закон е отменен.