С пълно единодушие от 153 гласа за председател на
Комисията по ревизията

Манолова заяви, че Комисията е стрес тест за политическата воля на партиите да застанат зад Комисията или на страната на статуквото. В обхвата на Комисията влизат над 50 сектора, министерства, дружества, програми за финансиране, регулатори и други, в това число отпуснатите бонуси в държавната администрация.
Комисията ще работи 6 месеца и ще ревизира сектори и органи за 5 години назад. Създаването й е подкрепено единодушно от всички народни представители в зала – 145 души, без „против“ и „въздържал се“. Манолова напомни, че по време на работата на Комисията по ревизията в 45-ия парламент е събрала широка обществена подкрепа.
ПГ на ГЕРБ напусна залата преди гласуването, като посочи, че партия ГЕРБ няма да участва, но след това излъчи трима свои членове за състава ѝ.
Комисия за насилието


Парламентарната група на ГЕРБ-СДС няма да участва в комисията, която ще се занимава с полицейското насилие по време на протестите срещу последното правителство на Бойко Борисов и главния прокурор Иван Гешев, както и с използване на специални разузнавателни средства срещу протестиращи и политици от опозицията.
Тома Биков заяви, че няма да участва в нея, а мнозинството отхвърли номинацията на Младен Маринов – защото бе министър на вътрешните работи по време на миналогодишните антиправителствени протести.
Всъщност Маринов предизвика гнева им с изявление от трибуната по повод действията на полицията. „Аз не видях полицай да бие мирно протестиращ гражданин“, заяви той, като определи, че полицаите са постъпили според правомощията си срещу агресивни протестиращи. „Аз поне като министър и като гражданин постоянно гледах излъчвания как не мирно протестиращи граждани нападаха полицейски служители“, каза още бившият силов министър.
Поредното дъно, което достигнаха новите варвари – коментира ли Десислава Атанасова отхвърленото предложение на ГЕРБ за Младенов. Бившят вицепремиер Томислав Дончев нарече решението „болшевизъм“. От ГЕРБ отказаха да предложат друг свой представител.
Начело на комисията застана Николай Хаджигенов от „Изправи се.БГ! Ние идваме!“. Той обяви, че комисията ще събере укрити от разследващите доказателства, защото досега МВР е прикривало полицейското насилие.
Комисия за парк „Росенец“
Комисията бе създадена по искане на „Демократична България“. Председател ще бъде депутатът Калоян Янков от коалицията. В рамките на три месеца тя ще проверява има ли незаконосъобразни действия и бездействия на компетентните органи на територията на лесопарк „Росенец“, намиращ се в района на нос „Чукалята“ край Бургас през лятото на 2020 г.
Според съпредседателя на ДБ Христо Иванов създаването на комисията не е просто заяждане с почетния председател на ДПС, който, казва депутатът, „се е оттеглил в една „скромна“ виличка и гледа биокраставици“. „Не може да има частна собственост в морето, това е забележително постижение на паралелната власт“, посочи още Христо Иванов от парламентарната трибуна, който определи мястото като „анклав в българския законов суверенитет“.
От ДПС поискаха обхватът на комисията да бъде разширен и тя да направи проверка и на защитената територия на полуостров „Буджака“, намираща се в териториалния обхват на Созопол, където собственик на къща е Иво Прокопиев. Искането обаче беше отхвърлено.
„Опит с процедурни хватки да се убие едно решение“, отговори Христо Иванов.
Парламентът излъчи и Временната комисия за изработване на проект на Правилник за организацията и дейността на 46-ото Народно събрание. За председател беше избрана Виктория Василева от ПГ „Има такъв народ“ (ИТН). В състава на комисията са включени по трима народни представители от всяка парламентарна група. Тя трябва да подготви проекта на парламентарен правилник до 27 юли 2021 г.