Със заповед на Лозан Панов се преустановява използването на Единната информационна система на съдилищата (ЕИСС) във Върховния касационен съд от 11 август.
Това съобщиха от ВКС.
Спирането е до отстраняване на пречките за пълноценното използване на системата използване и приемане на решение на Пленума на ВКС. Новопостъпилите дела ще се образуват чрез Автоматизираната система за управление на делата (АСУД), а заведените в ЕИСС дела и преписки ще бъдат прехвърлени в АСУД.
В мотивите на заповедта се посочва, че ЕИСС не допринася за осъществяването на електронното правосъдие, както е предвидено чрез Единния портал за електронно правосъдие. Тя няма капацитета да осигури на гражданите и юридическите лица дължимия достъп до бързо и равнопоставено правосъдие и не допринася за ефективната работа на съдиите във ВКС, като не им предоставя пълноценно възможността да извършват необходимите процесуални действия и удостоверителни изявления, съобразно нормативните изисквания. При използването на ЕИСС, също така, са констатирани рискове относно нейната сигурност, които са от естество да засегнат обективната независимост на съда. Използването ѝ трябва да бъде преустановено с оглед принципа за гарантиране на справедлив процес от независим и безпристрастен съд, съгласно чл. 6 § 1 от Европейската конвенция за правата на човека и основните свободи.
Дотук се стига, след като в края на юли 69 върховни съдии излязоха със становище „Защо е опасна за правосъдието новата ЕИСС„, адресирано до правосъдния министър и правната общност. А на 29 юли Пленумът на ВКС предложи на Панов да издаде заповед за спирането на ЕИСС във върховния съд, считано от 2 август. Това бе посрещнато остро във ВСС, кадровици обвиниха магистратите, ще нарушават закона. В крайна сметка Съдийската колегия реши да се направи спешна проверка за работата на системата във ВКС и отделно независим одит. Впоследствие бе обявено, че „за обективност“ вероятно ще се проверява и работата с ЕИСС в по един съд от останалите нива – районен, окръжен, апелативен.
Последва събиране на подписи от съдии от страната в подкрепа на ВКС и с настояване за ясно поемане на отговорност, тяхната позиция бе внесена в съдебния съвет със 137 подписа. А софийските адвокати подкрепиха съдиите в протеста им срещу неефективната ЕИСС.
ЕИСС бе изработена по европроект по ОПДУ, финализиран вече от ВСС с приемането на изработеното. А членовете на съвета, ангажирани с проекта, не обявяват получените хонорари по него, въпреи многобройните запитвания и от журналисти, и от съдии.