
Иван Гешев да бъде изваден от списъка за охрана по Закона за МВР и Закона за защита на лицата, застрашени във връзка с наказателно производство – това заяви председателят на НС Ива Митева, цитирана от БТВ. Предложението й ще намери място в законопроект за промени в Закона на НСО, който редуцира кръгът от лицата, които ползват коли на службата.
В момента главният прокурор Иван Гешев ползва охрана по три закона: Закона за МВР, Закона за защита на лицата, застрашени в наказателно производство и Закона на НСО, посочва Митева. „ „Аз смятам категорично, че кръгът лица трябва да бъде редуциран. Под подобна охрана трябва да бъдат първите трима в държавата, а специализиран транспорт трябва да ползват членовете на Конституционния съд и тримата големи. Категорично трябва да кажа, че главният прокурор трябва да бъде изваден от тази охрана, която е в момента. Той ползва възможност за охрана по три закона“, казва тя и добавя, че НСО не е транспортна фирма и би трябвало возенето на администрацията да става по нов ред.
Изявлението й подсказва сериозно сходство във възгледите на „Има такъв народ“и „Изправи се БГ. Ние идваме“ (ИБГНИ).
На 24 юли т.г. Николай Хаджигенов и група депутати от ИБГНИ внесоха законпроект за промени в Закона за НСО, който предвижда без коли на Националната служба за охрана (НСО) да останат бившия премиер Борисов, бившият председател на парламента Караянчева, които имат право на коли от НСО 4 години след освобождаването им от длъжност. Депутатите от ИБГНИ предлагат сега това право да им бъде отнето и на сегашните зам.-председатели плюс конституционните съдии и кмета на София.
„Налице е огромен, напълно неоправдан и ненужен разход на средства на данъкоплатците“, написаха в мотивите си депутатите.

В момента Иван Гешев се охранява от подопечното му Бюро по защита. Това стана по искане на самия, защото нямал доверие на НСО. Както е известно Хаджигенов и група народни представители внесхо проект, който изважда Бюрото от опеката на главния прокурор и го връща под шапката на министъра на правосъдието.
„Парите на данъкоплатците не следва да служат за осигуряване на луксозен начин на живот на високопоставени политически лица, а да бъдат изразходвани разумно и само с оглед интересите на данъкоплатците, което в конкретния случай не е налице„, е записано в мотивите на законопрокта.
Друга съществена промяна предвижда, че председателят на ДАНС и главният секретар на МВР в специализираната комисия и началникът на НСО, който и е председател ще могат да предоставят само становища, без да решават кой и как да бъде охраняван. Според вносителите, началниците на ДАНС и министерството са пряко подчинени на Министерския съвет и „понастоящем вземаните от тях решения са в пряко изпълнение на незаконосъобразни разпореждания на министър-председателя в разрез с демократичните принципи“.