Върховна административна прокуратура (ВАП) ангажира Министерство на земеделието, храните и горите (МЗХГ) чрез Инспектората му да извърши проверка във връзка с падналите в последните денонощия градушки в пловдивски села, съобщават оттам. Във ВАП е образувана преписка по информация в медиите за засегнатите пловдивски села и нанесени щети на реколтата. От съобщението се разбира, че прокуратурата указва на министерството да установи изпълнени ли са по време на последните градушки в Пловдивско изискванията на противоградовата защита в Република България, която по закон е възложена на Изпълнителната агенция Борба с градушкит към МЗХГ.
ВАП пита и служебния министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, към който е Центърът за координиране използването на въздушното пространство (ЦКИВП), имало ли е разрешение или забрана да се изстрелят ракети срещу градоносните облаци (в случай на забрана – по какви причини). От Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията следва да се представи информация за предприетите действия относно изнесените в медиите твърдения, а също така и за дейностите, касаещи противоградовата защита в конкретния случай.
Резултатите от предприетите действия от двете министерства, както и направените констатации, следва да се изпратят до ВАП в кратък срок.
В случай че по време на проверките се установят данни за нарушения от компетентността на други контролни органи, следва те и ВАП да бъдат уведомени, разпорежда административната пролкуратура. Допълва, че ако бъдат установени данни за престъпление от общ характер, те трябва да бъдат съобщени на компетентните прокуратури и структури на МВР, за което да се информира и ВАП.
По рано през деня на среща с пострадилите производители от градушките хора в землището на пловдивското село Ръжево Конаре, министърът на земеделието, храните и горите Христо Бозуков заяви, че причина да спре близо за час изстрелването на ракети за предотвратяване на евентуалните поражения е било кацането в района на военен транспортен самолет от съюзническите сили.
Близо 15 са засегнатите от ледените късове села на север от Пловдив. Продукция за милиони е унищожена и сега гние на хиляди декари, съобщават пред БНР пострадалите стопани. Те поискаха да бъдат обезщетени и да бъде потърсена отговорност от тези , които са забранили изстрелването на ракети по времето, когато градоносните облаци са били над района. Министърът обеща, че ще се получат обезщетения във възможно най-голям размер.